Generał do lustracji. Reprezentował Polskę przy NATO

kp

Kontakt z autorem

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Generał brygady Andrzej Kaczyński, były dowódca w Sztabie Generalnym  Wojska Polskiego z zarzutem kłamstwa lustracyjnego. Instytut Pamięci Narodowej zarzucił mu zatajenie współpracy z kontrwywiadem wojskowym PRL-u i skierował sprawę do sądu - ustaliła "Gazeta Polska Codziennie". Cały artykuł na temat przeszłości wojskowego w czwartkowym wydaniu dziennika.

Generał będąc w latach 2005-2009 szefem Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE), miał poświadczyć nieprawdę podając w oświadczeniu lustracyjnym, że nie współpracował z organami bezpieczeństwa państwa.

Tymczasem jak wynika z akt zgromadzonych w IPN-ie, Kaczyński w okresie od października 1981 r. do października 1982 r. był zarejestrowany jako tajne źródło informacji kontrwywiadu wojskowego. Shape w belgijskim Mons, gdzie przebywał lustrowany generał,  jest siedzibą Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacyjnych.

Przypomnijmy, że osoba uznana prawomocnie przez sądy za kłamcę lustracyjnego nie może przez okres od 3 do 10 lat pełnić funkcji publicznych.

Zgodnie z ustawą lustracyjną, lustrowani są oficerowie powoływani na kierownicze funkcje w siłach zbrojnych. Ostatnio IPN lustrował m.in. b. dowódcę Pomorskiego Okręgu Wojskowego (POW) gen. bryg. Zygmunta Dulebę (warszawski sąd uznał go w styczniu br. prawomocnie za kłamcę lustracyjnego).

W listopadzie 2012 r. warszawski sąd wszczął proces b. wiceszefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Sławomira Dygnatowskiego, którego pion lustracyjny IPN podejrzewa o zatajenie współpracy z Wojskową Służbą Wewnętrzną - kontrwywiadem wojska w PRL - z lat 1979-1983. To najwyższy rangą lustrowany wojskowy.

W grudniu 2012 r. wszczęto też proces lustracyjny Jerzego Wiluka w związku z zajmowaniem przez niego stanowiska szefa Sekretariatu Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Schetyna podpadł... politykom opozycji

Grzegorz Schetyna / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Z całą pewnością zrobimy wszystko, by Grzegorz Schetyna znowu nie popsuł zwycięstwa w Senacie – tak zapędy lidera Platformy Obywatelskiej ucina Michał Kamiński, który uzyskał mandat senatora z ramienia KW PSL.

Kamiński, który dostał się do Senatu jako kandydat KW PSL w ramach tzw. paktu senackiego, był pytany w Polsat News o słowa Schetyny, że to Bogdan Borusewicz z PO powinien być marszałkiem Senatu.

Kamiński w ostrych słowach zwrócił uwagę, że bez głosów PSL i SLD nie byłoby większości opozycyjnej w Senacie.

Nie będzie tak, że marszałkiem Senatu zostanie kandydat przyniesiony w teczce przez Grzegorza Schetynę.
- oznajmił Kamiński i przypomniał, że Schetyna nie jest liderem opozycji w Senacie i senatorowie spoza PO „nie pozwolą mu pokłócić opozycji”.

Apelujemy moralnie, aby Grzegorz Schetyna zastosował wobec siebie tę samą miarę, którą zastosował wobec poprzedniego kierownictwa PO w 2015 r., wobec którego był nielojalny.
- mówił polityk PSL-UED.

Według niego Schetyna „wyrzucał z tej partii ludzi i doprowadził do jej klęski”.

Jeśli dobrze życzymy opozycji, zostawmy PO jej własne porachunki.
- mówił Kamiński, dodając jednocześnie, że lider Platformy nie uzyskał w ostatnich wyborach dobrego wyniku".

Według polityka, dobrym pomysłem byłoby, gdyby nowi senatorowie z opozycji zebrali się, wysłuchali pomysłów kandydatów na marszałka dot. pracy w nowej kadencji i w tajnym głosowaniu zdecydowali, kogo poprą.

Nikt z nas nie pójdzie na rozmowy z PiS i z całą pewnością zrobimy wszystko, by Grzegorz Schetyna znowu nie popsuł zwycięstwa w Senacie. Wybierzemy, na pewno w jakiejś dyskusji jednego kandydata, poprzemy go i obronimy w Senacie polski ustrój.
- zadeklarował Kamiński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl