„Panie premierze, może pan liczyć na opozycję”. Niespodziewana deklaracja posłanki PO

Panie premierze, może pan liczyć na opozycję, na Koalicję Obywatelską – zadeklarowała poseł Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak. Polityk mówiła, że zagłosują za Krajowym Planem Odbudowy. Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta przyjął słowa poseł KO z zadowoleniem, a Marek Suski z PiS cieszy się z tej deklaracji. Widzi jednak pewną pułapkę.

TVP Info, Woronicza 17 screen

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii koronawirusa. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić KE do końca kwietnia.

Polski rząd w ubiegły piątek rozpoczął konsultacje nad Krajowym Planem Odbudowy. To dokument, stanowiący podstawę ubiegania się o wsparcie z europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Środki z unijnego Funduszu Odbudowy zostaną zainwestowane w: ochronę zdrowia, transformację w kierunku "zielonej" gospodarki, innowacyjne rozwiązania, przyjazny środowisku transport oraz rozwiązania cyfrowe. Polska do końca 2026 r. otrzyma: 23,9 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek.

Obecnie ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy. Rząd dwukrotnie zajmował się projektem ustawy w tej sprawie, ale go nie przyjął. Politycy Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości dot. ratyfikacji unijnego mechanizmu łączącego praworządność ze środkami unijnymi.

W programie Michała Rachonia „Woronicza 17” padła ważna deklaracja ze strony poseł Koalicji Obywatelskiej Barbary Dolniak. Redaktor pytał, czy Platforma Obywatelska, szerzej Koalicja Obywatelska, będzie głosowała za Krajowym Planem Odbudowy?

„Czy macie jasność, by te 700 mld zł zostało przekazane na rozwój państwa polskiego? Będziecie głosować za czy przeciwko? Mamy taką sytuację, że jeśli państwo będą głosować przeciwko i inne kluby opozycyjne będą głosować przeciwko, to plan nie zostanie przyjęty, jeśli zostanie zrealizowane to, co słyszymy z obozu Zjednoczonej Prawicy” – pytał.

Nie wiem skąd pan wziął taki pomysł, że Koalicja Obywatelska nie będzie głosować za ustawą ratyfikującą decyzję Unii Europejskiej. My od samego początku mówimy, że patriotycznym zachowaniem jest głosowanie za możliwością wykorzystania przez Polskę, ale także inne kraje członkowskie, ogromnych funduszy, które pozwolą nie tylko z problemu pandemii

– mówiła Barbara Dolniak.

"Ale pani poseł, czy pani może zadeklarować, że Koalicja Obywatelska będzie głosowała za?" – precyzował Michał Rachoń.

Ja wyraźnie powiedziałam, tak Koalicja Obywatelska jest za tym, byśmy mogli realizować plan odbudowy. Mówimy o tym ciągle wzywając rząd do konsultacji, byśmy wybrali najlepsze rozwiązania. A jeśli rząd ma problem, bo ZP w całości nie zagłosuje za tą ustawą, to właśnie, panie premierze, może pan liczyć na opozycję, na Koalicję Obywatelską, bo Solidarna Polska już zapowiedziała że nie zagłosuje za tą ustawą – odpowiedziała poseł KO.

„Jeśli tak będzie, to będzie to takie praktyczne potwierdzenie głosu, który przed chwilą usłyszeliśmy ze strony pani poseł” – skomentował Piotr Ćwik, z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Z pewną rezerwą do tych słów podszedł Marek Suski.

Cieszę się, że Koalicja Obywatelska deklaruje, że poprze plan odbudowy Polski, chociaż nie wiadomo jeszcze do końca dlatego, że oni wymagają podania dokładnie, jakie inwestycje i gdzie, deklaracji, gdzie będzie wybudowana droga, gdzie będzie kupiony respirator. Te inwestycje ogólnie są przeznaczone na innowacyjność, na ochronę zdrowia, na nowoczesne środki wytwarzania energii elektrycznej, m.in. na drogi i kolej. Co do takiego szczegółowego planu, to do końca kwietnia rząd polski ma przedstawić ten plan Komisji Europejskiej do zaopiniowana

– powiedział Suski.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Barbara Dolniak #KO #Krajowy Plan Odbudowy

albicla.com@ Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo