Gubernator Cuomo pozbawiony nadzwyczajnych uprawnień "pandemicznych"

Stanowi ustawodawcy Nowego Jorku pozbawili w piątek gubernatora Andrew Cuomo tymczasowych uprawnień nadzwyczajnych, które otrzymał w związku z pandemią Covid-19. Gubernator zapowiedział, że podpisze ustawę przyjętą w tej sprawie.

Andrew Cuomo
Fot. Diana Robinson - Governor Andrew Cuomo, CC BY 2.0

Zgromadzenie stanowe uchwaliło w piątek akt prawny stosunkiem głosów 107 za i 43 przeciw, a Senat Nowego Jorku zatwierdził stosunkiem 43:30. Ustawa utrzymuje około 100 nakazów odnoszących się do pandemii koronawirusa, które wydał dotychczas Cuomo, ale mają one pozostać pod ścisłym nadzorem legislacyjnym.

Myślę, że wszyscy rozumieją, gdzie byliśmy w marcu i gdzie jesteśmy teraz. Z pewnością widzimy potrzebę szybkiej reakcji, ale chcemy również przejść w kierunku systemu zwiększonego nadzoru i oceny

 - komentowała cytowana przez stację CNBC przewodnicząca większości demokratycznej w Senacie Nowego Jorku Andrea Stewart-Cousins.

Republikański senator Andrew Lanza zgłaszał obiekcje, że ustawa nie przeszkodzi Cuomo w jednostronnych działaniach i wydawaniu dyrektyw w sytuacjach nadzwyczajnych. „Gdybym wyznał komukolwiek dwa lata temu, że będziemy stać z boku i pozwolimy gubernatorowi decydować, że szkolni sportowcy nie mogą grać (…), ludzie powiedzieliby +jesteś szalony+” – twierdził Lanza.

Wysiłki ustawodawców z obu partii w celu ograniczenia władzy Como pojawiły się w następstwie dwóch skandali. Pierwszy wiązał się z zaniżaniem w statystykach liczby zgonów pensjonariuszy domów seniora, a drugi z zarzutami o molestowanie seksualne.

Stanowa prokurator generalna Letitia James w przedstawionym w styczniu raporcie stwierdziła, że administracja Cuomo zaniżała do 50 proc. liczbę zgonów w domach seniora spowodowanych przez Covid-19.

W ogłoszonym w piątek oświadczeniu specjalny doradca gubernatora Beth Garvey przekonywała, że dane nie zmierzały do wprowadzenia w błąd opinii publicznej ani prawodawców. Jak uzasadniała podczas codziennych briefingów i w prasie podawano liczbę zgonów w domach seniorów. Zastrzegła, że uwzględniały ludzi, którzy tam umarli.

„Powtarzano publiczne oświadczenia potwierdzające, że zgony poza placówką nie zostały wymienione (…) z powodu obaw związanych z możliwością podwójnego liczenia oraz dla konsekwencji i dokładności” – podkreśliła Garvey.

Tymczasem jedna z kobiet oskarżających Cuomo o molestowanie seksualne, Charlotte Bennett, zarzuciła mu w wywiadzie dla CBS, że kiedy w roku 2018 wprowadził obowiązkowe szkolenie pracowników na temat molestowania seksualnego sam w nich nie uczestniczył. Powoływała się na zasłyszaną rozmowę jednej z współpracowniczek gubernatora żartującej, że zrobiła to w jego imieniu i dała mu do podpisania zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Według portalu The Hill biuro Cuomo zaprzeczyło kategorycznie, że taka rozmowa miała miejsce i zaznaczyło, że gubernator ukończył szkolenie online.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrew Cuomo #USA #Stany Zjednoczone

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo