Według CDC nasilenie przypadków śmiertelnych w związku z koronawirusem było zauważalne od dwóch miesięcy do 100 dni od czasu rozluźnienia obostrzeń. Agencja federalna określiła wzrost na poziomie 2-3 proc. dziennie. W tym samym czasie o ok. 1 proc. zwiększał się odsetek potwierdzonych przypadków zachorowań z powodu komplikacji Covid-19.

Raport CDC wskazuje zarazem na pożytki łączące się z obowiązkiem noszenia maseczek. Akcentuje, że w minionym roku już w kilka dni po tym nastąpił spadek dziennych przypadków Covid-19 i śmiertelności o 1–2 proc.

„Stanowe nakazy stosowania maseczek oraz zakazy spożywania posiłków w restauracjach pomagają ograniczyć potencjalne zakażenie wirusem, redukując stopień jego przenoszenia”

– podkreślili autorzy analizy.

Pojawiła się ona w kilka dni po tym, jak Teksas, Alabama i Missisipi zapowiedziały zniesienie obostrzeń dotyczących maseczek, a także ponowne otwieranie firm bez ograniczeń.

Rozluźnienie restrykcji, w tym także obowiązujących w restauracjach, zapowiedziały także m.in. stany Nowy Jork i New Jersey. Naciskały na to zwłaszcza organizacje biznesowe chociaż w ostatnim czasie rozlegają się głosy zwracające uwagę na niebezpieczeństwo wynikające z odkrywaniem nowych, bardziej groźnych i łatwiej przenoszących się wariantów koronawirusa, w tym także nowojorskiego.

„Wraz z pojawieniem się łatwiej transmitowanych wariantów Covid-19, coraz ważniejsze staje się podejmowanie przez społeczeństwo środków bezpieczeństwa jako części większej strategii mającej na celu ograniczenie niebezpieczeństwa zakażenia”

– podkreślili naukowcy z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.