Najbliższa dostawa szczepionek przeciw COVID-19 planowana jest na poniedziałek – powiedział wczoraj na antenie radiowej Jedynki prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Kuczmierowski podał, że będzie to zaległa dostawa z czwartku oraz normalna, planowana na ten dzień. W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, ale dostawa została odwołana przez producenta.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych poinformował, że niebawem zaplanowane będą kwestie organizacyjne na drugi kwartał roku.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o ewentualne przesunięcia wyznaczonych już terminów szczepień drugą dawką powiedział, że na razie jest rekomendacja Rady Medycznej w sprawie terminu podawania drugiej dawki szczepionki, ale nie ma żadnej decyzji w tym zakresie.

"Jeżeli ta decyzje będzie podjęta, to zostanie podjęta z poszanowaniem praw pacjentów, w szczególności osób, które mają już umówione terminy" - zaznaczył minister zdrowia.

Dłuższy czas między dawkami

W czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował, że w porozumieniu z Radą Medyczną, na podstawie aktualnego stanu wiedzy, rząd chce wydłużyć czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Jak mówił od przyszłego tygodnia, druga dawka szczepionki firmy AstraZeneca ma być podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, a preparatu firmy Pfizer po 42 dniach od pierwszej iniekcji.

Minister Niedzielski powiedział w piątek także, że na razie nie podjęto decyzji w sprawie szczepienia ozdrowieńców tylko jedną dawką. Takie postępowanie zarekomendowała Rada Medyczna i obecnie jest to analizowane.

"W najbliższym czasie minister zdrowia wyda komunikat w tym zakresie"

– dodał. "Jeżeli o chodzi o kwestie modelu czy charakteru, w jakim szczepimy, to na razie żadna decyzja nie została podjęta" - powiedział.

Minister zdrowia przekazał też, że zaszczepionych jest 120 tys. lekarzy, tj. ponad 80 proc. wszystkich lekarzy w Polsce, i około 150 tys. pielęgniarek. Wyjaśnił, że różnica co do odsetka zaszczepionych lekarzy, podanego przez niego i przez Naczelną Izbę Lekarską to "pewna omyłka" w centrum e-zdrowia, które wylicza te dane.

Jak wynika ze zaktualizowanego w piątek raportu z wykonanych szczepień, dostępnego na rządowych stronach gov.pl, w województwie mazowieckim do czwartku do północy przeprowadzono ogółem 590 861 szczepienie, z czego 215 598 to szczepienia drugą dawką szczepionki.

Najwięcej szczepień w Warszawie

Najwięcej szczepień wykonano do tej pory w Warszawie - 280 169, z czego 104 134 to szczepienia drugą dawką. Ostatniego dnia w stolicy kraju wykonano 8 823 szczepienia przeciwko COVID-19, z czego 4 201 to szczepienia drugą dawką.

W woj. śląskim podano dotychczas mieszkańcom 409 734 dawki szczepionki przeciwko COVID-19.Dwie dawki przyjęło już blisko 150 tys. mieszkańców regionu.

W woj. wielkopolskim przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 326 tys. osób, z czego ponad 112 tys. drugą dawką.

W woj. dolnośląskim wykonano do tej pory ponad 325 tys. szczepień przeciwko COVID-19. Drugą dawkę otrzymało ponad 118 tys. pacjentów.

W woj. łódzkim zaszczepiono dotychczas ok. 257 tys. osób, a drugą dawkę przyjęło już prawie 97 tys. osób.

W woj. pomorskim przeprowadzono dotąd 249 045 szczepień przeciw COVID-19, w tym 90 090 drugą dawką.

W woj. warmińsko-mazurskim wykonano 132 261 szczepień przeciwko COVID-19, z czego 44 449 drugą dawką

W woj. podlaskim wykonano dotąd blisko 124,5 tys. szczepień przeciwko COVID-19. Z czego 43,3 tys. drugą dawką.

W woj. świętokrzyskim przeciw COVID-19 zaszczepiono 107 339 osób. Druga dawkę przyjęły 38 834 osoby.

W woj. opolskim przeciwko COVID-19 zaszczepiono 98 576 osób. 35 347 osób przyjęło drugą dawkę.

W woj. lubuskim przeciw COVID-19 zaszczepiono ok. 93,1 tys. osób. Drugą dawkę preparatu przyjęło prawie 34,5 tys. osób.

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, zutylizowano w sumie 5135 dawek.

Do Polski trafiło 4 466 360 dawek, w tym 4 248 210 dostarczono do punktów szczepień.