W lubuskich DPS-ach zaszczepiono drugą dawką 1460 osób, czyli 78 proc. wszystkich, które wyraziły taką chęć.

Na szczepienia czekają jeszcze pensjonariusze czterech placówek. W trzech z nich proces szczepień rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

"Natomiast w jednej placówce, w której w grudniu ubiegłego roku miało miejsce ognisko zakażenia, zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Zdrowia należy zastosować 6-miesięczną karencję"

– powiedział Zieleński

Z rządowego raportu wynika, że ostatniej doby w regionie wykonano ok. 1,3 tys. szczepień pierwszą i 133 drugą dawką. Dotychczas w skali województwa najwięcej osób zaszczepiono w Zielonej Górze – 18,5 tys. i w Gorzowie Wielkopolskim – 14,5 tys.

W województwie funkcjonuje 206 punktów szczepień prowadzonych przez gabinety lekarzy rodzinnych (POZ) i szpitale węzłowe. Seniorzy mogą również skorzystać z pomocy gmin w dowozie do punktów szczepień. Z kolei do osób obłożnie chorych udają się medycy z punktów mobilnych, by podać im szczepionkę w miejscu pobytu.

W środę rozpoczyna się rejestracja na szczepienia osób przewlekle chorych. Ich szczepienia rozpoczną się 15 marca br.

Dotychczas do Lubuskiego dostarczono 17,2 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, którą podaje się nauczycielom i pracownikom oświaty. Tym samym podawanie pierwszej dawki osobom z tej grupy zawodowej jest na finiszu.

Ze środowego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w województwie lubuskim potwierdzono 413 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 11 osób, w tym dziewięć na COVID-19 i dwie mające choroby współistniejące.