Dziś podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia, zaznaczył, że sześć województw w Polsce przekracza krajową średnią liczbę nowych zakażeń w skali tygodnia na 100 tys. osób. Największy wynik wciąż utrzymuje się w woj. warmińsko-mazurskim. Dalej - województwo pomorskie, a za nim mazowieckie i lubuskie. Średnią przekroczyło także województwo kujawsko-pomorskie i podkarpackie.

W związku z tym, minister Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu restrykcji sanitarnych w województwie warmińsko-mazurskim do 20 marca.

Od 13 do 20 marca zaostrzone restrykcje będą obowiązywać także w województwie pomorskim.

W tych dwóch województwach zamknięte będą hotele, kina i teatry, najmłodsze klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie hybrydowe, a galerie handlowe działać będą w sposób ograniczony.

W pozostałej cześci kraju dotychczasowe restrykcje zostaną utrzymane do 28 marca.  

- Prowadzimy monitoring dotyczący mutacji, które są odpowiedzialne za rozwijanie pandemii. Mieliśmy wyniki, że udział mutacji brytyjskiej wynosił w styczniu 5 proc., w lutym było to ok. 10 proc. Najnowsze badania pokazują na systematyczny wzrost udziału mutacji brytyjskiej. Za ostatnie 21 dni mamy blisko 25 proc. udziału mutacji brytyjskiej i jest to wzrost w szybkim tempie. Szczególnie w regionach dotkniętych najwieksza liczbą zachorowań mamy do czynienia z jeszcze wiekszym udziałem mutacji brytyjskiej i należy ją uznać za głową przyczynę III fali pandemii

- powiedział Adam Niedzielski. Podkreślił również znaczenie przestrzegania obostrzeń i zasady DDMA(W).