Startuje budowa tunelu pod Świną. Morawiecki: To kruszenie barier niemożności, uległości i słabości

"To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale będzie kruszyć bariery niemożności, uległości i słabości" - tak na uroczystości rozpoczęcia prac przy drążeniu tunelu pod Świną mówił premier Mateusz Morawiecki. Podczas uroczystości w Świnoujściu szef rządu podkreślił, że jego marzeniem jest silne wybrzeże.

Mateusz Morawiecki
fot. TVP Info

Dziś rozpocznie się drążenie tunelu pod Świną - inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin. Obecnie z wyspy Wolin na wyspę Uznam, na której znajduje się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi, kursują promy pasażersko-samochodowe na dwóch przeprawach – Warszów i Centrum.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

W uroczystości rozpoczęcia prac wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński czy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

- To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale będzie kruszyć bariery niemożności, uległości i słabości. Bo bardzo wiele przedsięwzięć w Polsce, koniecznych do normalnego rozwoju, na takie bariery przez szereg dziesięcioleci natrafiało. Sam ten tunel był planowany od dziesiątek lat, chyba od lat 60., pierwsze projekty powstawały. Ale wiemy, że od projektu do realizacji droga niekiedy bardzo daleka. Ta droga wiedzie przez wolę polityczną, determinację i gotowość do działania. Ta gotowość jest niezbędna

- powiedział szef rządu w swoim przemówieniu podczas uroczystości.

Jak dodał Mateusz Morawiecki, rząd był zdeterminowany do przeprowadzenia tej inwestycji.

- Państwo polskie było gotowe finansować tę budowę z naszego budżetu, gdyby się okazało, że pozyskanie środków z innych źródeł może być utrudnione i niemożliwe. Było gotowe do realizacji, ponieważ tak jak wzmocnienie wybrzeża było marzeniem II RP, tak my kontynuujemy tamte dzieło. Naszym marzeniem jest silne wybrzeże, które jest nie tylko oknem na świat, ale integruje Polskę ze światem i wzmacnia naszą szansę rozwoju

- zaznaczył.

Nie zabrakło również odniesienia do kontrowersyjnej inwestycji Nord Stream 2:

"Niedaleko przebiega gazociąg Nord Stream 2. To wyraz imperialnych dążeń naszego wschodniego sąsiada. Musimy potrafić w tych coraz trudniejszych okolicznościach realizować nasze interesy"

 

Źródło: niezalezna.pl

#Tunel pod Świną #Świnoujście #Mateusz Morawiecki

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo