Białoruś żąda wydania Cichanouskiej. Rywalka Łukaszenki na celowniku służb

Białoruś skierowała do Litwy wniosek o wydanie byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej – poinformowano na stronie białoruskiej Prokuratury Generalnej. Rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich w 2020 roku wciąż jest głównym celem białoruskich służb. Litwa dała już w tej sprawie wyraźną odpowiedź.

Swiatłana Cichanouska
fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają protesty przeciwko oficjalnym wynikom, zgodnie z którymi zwyciężył Alaksandr Łukaszenka. Ich uczestników spotkały brutalne prześladowania. Główna rywalka Łukaszenki, Cichanouska wkrótce po wyborach wyjechała na Litwę. Białoruś nie ustaje jednak w działaniach, mających na celu skarcenie politycznej konkurentki Łukaszenki.

- Prokuratura Generalna Białorusi skierowała do Prokuratury Generalnej Litwy prośbę o wydanie Swiatłany Cichanouskiej w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko systemowi rządzenia, bezpieczeństwu publicznemu i państwu

– podała Prokuratura.

Szybciej piekło zamarznie

Litwa ogłosiła już, że nie wyda Białorusi byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Swiatłany Cichanouskiej. "Szybciej piekło zamarznie niż podejmiemy się rozpatrywania wniosku o ekstradycję Cichanouskiej" – oznajmił szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis.

- Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy

- zapewnił Landsbergis, komentując wniosek władz Białorusi o wydaniu Cichanouskiej, która od ponad pół roku przebywa na Litwie.

Szef litewskiej dyplomacji podkreślił że „każdy, kto znalazł azyl na Litwie, może czuć się bezpiecznie”, być pewnym, że „nie zostanie wydany reżimom ani z powodu swej walki o demokrację, ani z powodu walki o wolność słowa czy wyznania”.

Wezwanie do działań

Cichanouska spotkała się na początku marca w Lizbonie z byłym szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Podczas spotkania wezwała go do działań na forum unijnym na rzecz białoruskiej opozycji demokratycznej.

Rada Unii Europejskiej pod koniec lutego przedłużyła do 28 lutego 2022 roku sankcje wobec białoruskich urzędników wysokiego szczebla, odpowiedzialnych za fałszerstwa wyborcze i brutalne represje wobec pokojowych demonstrantów, działaczy opozycji i dziennikarzy. Unia nakładała kolejne sankcje w październiku, listopadzie i grudniu 2020 roku. Restrykcje obejmują zakaz podróżowania do Unii Europejskiej i zamrożenie aktywów 88 osób, w tym Łukaszenki, oraz zamrożenie aktywów siedmiu podmiotów. Ograniczenia te zostały przedłużone w czwartek do końca lutego 2022 roku.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Białoruś #Swiatłana Cichanouska

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo