UE: Przedłużone sankcje na Rosję za zajęcie Krymu

Unia Europejska przedłużyła w czwartek sankcje o sześć miesięcy wobec 177 osób i 48 podmiotów, którym zarzuca się aneksję Krymu i podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku.

Zastosowano je po raz pierwszy 17 marca 2014 r. w odpowiedzi na niesprowokowane działania celowo podważające i destabilizujące integralność terytorialną Ukrainy.

UE w środę przedłużyła też o 12 miesięcy sankcje nałożone na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i współpracowników. Sankcje te nałożono za przywłaszczenie ukraińskich funduszy państwowych, a także nadużycia, które spowodowały straty dla państwa ukraińskiego. Polegają na zamrożeniu aktywów osób nimi objętych.

Inne unijne środki stanowiące reakcję na kryzys na Ukrainie to sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Krym #Rosja #Ukraina #aneksja Krymu #sankcje #Unia Europejska

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo