Zacznijmy jednak od początku. A początkowo rower wcale się tak nie nazywał. Określano go jako welocyped lub bicykl i nazywano w ten sposób pojazdy jedno- oraz wielośladowe, które poruszały się dzięki wykorzystaniu siły ludzkich mięśni, a w zasadzie mechanicznej przekładni, którą należało wprawić w ruch nogami (a niekiedy nawet przy użyciu rąk).

Co ciekawe w większości nowożytnych języków pozostał ślad po pierwotnych nazwach (najczęściej są to formy pochodne od: bicykl), jednak używana obecnie polska nazwa wywodzi się bezpośrednio od nazwy brytyjskiego producenta jednośladów firmy Rover, która przed laty słynęła właśnie z produkcji… rowerów.

Rodzaje rowerów

Najbardziej typowy rower, który możemy spotkać na naszych ulicach, to dwukołowy jednoślad, z ramą wykonaną ze stali lub lekkich stopów aluminium, a nawet kompozytów. Układ jezdny takiego roweru może być wyposażony w dodatkowe przerzutki służące do zmiany przełożeń łańcucha na kole zębatym. Dużą popularnością cieszą się hamulce ręczne szczękowe lub tzw. V-brake oraz hamulce tarczowe. Coraz częściej można także dostrzec zastosowanie amortyzacji obu kół, co znacząco poprawia komfort jazdy.

Choć początkowo wszystkie rowery wyglądały podobnie, dziś wybór poszczególnego rodzaju może sprawić nie lada kłopot. Wśród kategorii rowerów górskich możemy wymienić co najmniej kilka różnych ich typów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku równie popularnych szosówek.

Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Poniżej przedstawiamy krótki przewodnich po rodzajach rowerów.

Część 1: Rowery na trudny teren

W przypadku rowerów górskich, ich nazwa nawiązuje bezpośrednio do przeznaczenia, jakim jest jazda w trudnym terenie. W przeciwieństwie do innych typów rowerów, popularne w Polsce „górale” mogą poszczycić się odpowiednio podrasowanym zawieszeniem, które poza poprawą komfortu jazdy gwarantuje, że pokonanie zarówno górskich tras, jak i bardziej wymagających leśnych terenów będzie w ogóle możliwe.

Rowery górskie dzielimy na:

  • ATB (all terrain bike) – rower o dość prostej konstrukcji, który sprawdzi się praktycznie w każdym terenie i poradzi sobie z jazdą po każdym typie nawierzchni. Stanowi połączenie najlepszych cech typowego roweru górskiego oraz wygodnego roweru trekkingowego. Wygodna, niezbyt pochylona pozycja za kierownicą oraz wyposażenie najczęściej w dobrej klasy hamulce tarczowe mogą być dodatkowym atutem dla pasjonatów zdobywania terenów trudnych do zdobycia.
  • DH (downhill) – rower, który ma jedno podstawowe zadanie: zjazd z góry w trudnym terenie. Jego walory to: solidna rama i duży skok zawieszenia. Minusem może być spora waga oraz fakt, że na rowerze tego typu da się praktycznie tylko zjechać z góry. Do podjazdu już się nie nadaje.
  • Endurorower górski do zadań specjalnych. Radzi sobie w najtrudniejszym terenie. Bez trudu pokonuje nawet większe wzniesienia. Dobrze radzi sobie zarówno w zjeździe, jak i przy podjazdach. Jego cechą charakterystyczną i największym walorem są porządne amortyzatory o dużym skoku. Minusem może być natomiast spora waga, spowodowana przez masywną ramę przystosowaną do jazdy wyczynowej. Wyśrubowane normy, które musi spełniać tego typu rower nie pozostaje bez wpływu na cenę. Nawet najtańsze modele plasują się w wyższej półce cenowej i są po prostu relatywnie drogie w porównaniu z innymi typami jednośladów.
  • MTB XC – z pozoru jest to tradycyjny rower górski, jednak w tej wersji przystosowany jest do zdecydowanie bardziej agresywnej jazdy w trudnym terenie. Obecnie jeden z rowerów najczęściej wybieranych zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych zawodników kolarstwa górskiego. Warto wiedzieć, że ten typ rowerów dzieli się dodatkowo na hardtail oraz fulle XC, które różnią się od siebie zastosowaniem różnych typów zawieszenia i amortyzacji.
  • Trailrower z pozoru przypominający enduro. Przystosowany do pokonywania zarówno terenów zalesionych, jak i górskich szlaków. Rower tego typu świetnie sprawdza się zarówno przy górskich podjazdach oraz zjazdach. Od enduro odróżnia go przede wszystkim niższa waga oraz brak możliwości różnego rodzaju ewolucji i skoków na tzw. hopach.

W kolejnych częściach poradnika m.in. rowery turystyczne, miejskie i wszelkie nietypowe jednoślady.