Gduli nie podoba się postać Kalego ze znanej lektury. Odpowiedział mu wiceminister edukacji: „rewolucyjne zacietrzewienie”

Maciej Gdula (Lewica) uważa, że książka "W pustyni i w puszczy" powinna zniknąć z listy lektur szkolnych, albo powinna być krytycznie omawiana dopiero w liceum. Według posła, jest ona przesycona rasizmem, a postać Kalego jest przedstawiana jako leniwa, agresywna i... ograniczona. Na słowa posła Lewicy odpowiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, który podkreślił, że dzieło noblisty wychowało pokolenia Polaków.

Maciej Gdula,
/ Silar, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Gdula o swoimi wątpliwościami do lektury "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza dzielił się w mediach i na Twitterze. Książka jest na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej dla klas 4-6.

"Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura"

- stwierdził poseł Lewicy.

Jak podkreślił, "to jest lektura przesycona rasizmem". "Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi np. użycie słowa 'Murzyn', ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych" - dodał.

"To jest podane jako coś oczywistego, przezroczystego, naturalnego, dzieciom, które są w momencie kształtowania swoich postaw tzn. mają te 10-11 lat. Nie wierzę w to, że ta książka jest czytana w podstawówce krytycznie, bo też te dzieci trochę nie mają do tego na razie narzędzi"

- zaznaczył.

Ponadto Gdula stwierdził, że książka ta wdraża "negatywne odruchy, czy pełne uprzedzeń wobec osób czarnych".

"Tego typu treści przedstawione jako kanon, jako coś, co jest klasyką polskiej literatury, która jest uważana za ważną i wartościową, po prostu nie powinno mieć miejsca, bo takie osoby czują się wykluczone, potraktowane źle, czują się stereotypizowane"

- powiedział Gdula.

Jako przykłady rasizmu w "W pustyni w puszczy" Gdula podał sposób przedstawienia jednego z bohaterów.

"Kali jest przedstawiany jako osoba mająca skłonność do przemocy i która musi być tamowana przez białych, albo jako osoba ograniczona czy osoba leniwa"

- stwieerdził.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski odniósł się do propozycji posła Lewicy.

"Na 'W pustyni i w puszczy' wychowały się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi"

- podkreślił.

"Pan profesor Gdula próbuje za wszelką cenę zaistnieć i coraz to dalej idące postulaty składa w imię rewolucyjnego zacietrzewienia, aby dotychczasowy świat zamienić w perzynę"

- ocenił Rzymkowski. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Tomasz Rzymkowski #lista lektur #Henryk Sienkiewicz #Maciej Gdula #Kali #cenzura #lektury #W Pustyni i w puszczy

albicla.com@beatamankowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo