Podczas wieczornej konferencji prasowej w Madrycie szefowa resortu zdrowia wyjaśniła, że opublikowane dane, dotyczące śmierci ponad 29,4 tys. podopiecznych tych ośrodków, są wiarygodne, gdyż były wielokrotnie weryfikowane przez służby medyczne.

Media wskazują, że podane przez Darias liczby, to pierwszy oficjalny bilans zgonów w ośrodkach seniorów od czasu wybuchu epidemii w marcu 2020 r. i masowych zgonów w tych placówkach.

Minister zdrowia zauważyła, że w kraju w ostatnich dniach doszło do znacznego spadku zakażeń, a na 100 tys. obywateli przypada teraz 197 infekcji koronawirusem. Odnotowała, że łącznie już potwierdzono ponad 3,13 mln zakażeń.

„Podczas ostatniej doby w kraju zmarło 446 osób, a zakaziło się ponad 6,1 tys.” - podała Darias, wskazując na konieczność utrzymania restrykcji epidemicznych co najmniej do kwietnia pomimo słabnięcia epidemii.

Przedstawicielka rządu Pedra Sancheza wyjaśniła, że główne ryzyko dla zdrowia publicznego w Hiszpanii stanowią coraz liczniejsze mutacje koronawirusa, szczególnie jego brytyjski wariant. „W niektórych regionach naszego kraju stanowią one już 60 proc. zakażeń” - dodała Darias.