Austriacka szefowa MSZ wywijała na parkiecie z Putinem. Wytańczyła posadę w rosyjskiej spółce!

Głośno o byłej już minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl zrobiło się w 2018 r., kiedy świat obiegły zdjęcia z jej wesela, na których panna młoda tańczyła z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Dziś historia ta znalazła swoją kontynuację. Austriaczka została wyznaczona przez Kreml do rady dyrektorów państwowego giganta naftowego Rosnieftu.

zdjęcie ilustracyjne
kremlin.ru CC BY 4.0

Była szefowa austriackiej dyplomacji nie jest ani pierwszym, ani jedynym europejskim politykiem w strukturach tej rosyjskiej spółki. Od 2017 r. szefem rady dyrektorów Rosnieftu jest były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Jak podano dziś, będzie on pełnił to stanowisko przez kolejną kadencję.

Rada, do której wchodzą Austriaczka i Niemiec, liczy 11 członków. Oprócz Schroedera i Kneissl są to m.in. były szef koncernu BP Robert Dudley, obecny szef BP Bernard Looney, przedstawiciele katarskiego państwowego funduszu inwestycyjnego Faisal Alsuwaidi i Hamad Raszid al-Mohannadi oraz prezes spółki Nordstream AG Matthias Warnig (były agent Stasi, tajnej policji politycznej komunistycznych Niemiec) i wieloletni szef banku Barclays Hans-Georg Rudloff. Dotychczasowe wynagrodzenie członków rady dyrektorów wahało się dotąd między 530 tys. i 600 tys. dolarów rocznie.

Władze Rosji w radzie reprezentują wicepremier Aleksandr Nowak, doradca prezydenta ds. gospodarczych Maksym Oreszkin oraz prezes Rosnieftu Igor Sieczyn.

Kneissl była szefową MSZ Austrii w latach 2017-2019 z nominacji narodowej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). Zasłynęła m.in. zaproszeniem Putina na swój ślub w 2018 r., z którym zatańczyła na przyjęciu weselnym.

Schroeder pozostaje równolegle szefem rady spółki NordStream AG.


 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Karin Kneissl #Austria #Rosja #Władimir Putin

albicla.com@olgaalehno
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo