Rzecznik Watykanu poinformował, że Środa Popielcowa będzie ostatnim liturgicznym wydarzeniem, które celebrować będzie Benedykt XVI. Jednocześnie Stolica Apostolska ujawniła, że nie jest planowana żadna oficjalna uroczystość pożegnania papieża.

Watykan także o istotnej zmianie w programie uroczystości Środy Popielcowej pod przewodnictwem Benedykta XVI. Papież odprawi mszę nie na rzymskim Awentynie, jak początkowo planowano, ale w bazylice świętego Piotra.

Zgodnie z programem uroczystości w środę po południu Benedykt XVI miał poprowadzić tradycyjną procesję z bazyliki świętego Anzelma do bazyliki świętej Sabiny na wzgórzu w Wiecznym Mieście, jednak w przeddzień uroczystości inaugurującej obchody Wielkiego Postu Urząd Celebracji Liturgicznej ogłosił, że przeniesiono ją z Awentynu do bazyliki watykańskiej. Msza rozpocznie się o godzinie 17.00. Z kolei o 10.30 w Watykanie papież spotka się z wiernymi na audiencji generalnej - po raz pierwszy od zapowiedzi dymisji.

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi ujawnił, że Stolica Apostolska nie ma w planach żadnego oficjalnego, specjalnego wydarzenia mającego na celu pożegnanie ustępującego papieża Benedykta XVI. Watykan będzie chciał w sposób naturalny wykorzystać wszystkie już zaplanowane spotkania. Ksiądz Lombardi zastrzegł jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie by całkowicie wykluczyć lub potwierdzić z absolutną pewnością ewentualne uroczystości pożegnalne.