Brat Benedykta XVI ks. Georg Ratzinger ujawnia, co było główną przyczyną rezygnacji papieża i  przyznaje, że już od kilku miesięcy był wtajemniczony w plany dotyczące zakończenia pontyfikatu.

89-letni ks. Georg Ratzinger w rozmowie z agencją dpa ujawnił, że główną rezygnacji papieża było nadszarpnięte zdrowie. Okazuje się, że lekarz odradził papieżowi podejmowania transatlantyckich podróży, a Benedykt XVI ma coraz większe problemy z chodzeniem. Brat papieża przyznał, że „wiek ciąży”, więc rezygnację z urzędu należy traktować w kategoriach „naturalnego procesu”.

- Papież szybko się męczył (...) Mój brat życzy sobie na starość więcej spokoju – wyjaśnił w rozmowie z agencją dpa ks. Georg Ratzinger, kanonik kapituły katedralnej w Ratyzbonie.

Osłabienie sił fizycznych, jako powód rezygnacji papieża wymienił także w telewizji RAJ kard. Tarcisio Bertone Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, który jest jednocześnie Kamerlingiem Kościoła katolickiego i jako taki będzie zarządzał sprawami zwyczajnymi Kościoła i Watykanu w okresie wakatu po ustąpieniu papieża.

Kardynał Bertone przyznał, że powodem decyzji Benedykta XVI o ustąpieniu było osłabienie jego sił fizycznych, a z całą pewnością nie jego zdolności intelektualnych, które pozostały „nadzwyczajnie przenikliwe”.

- Benedykt XVI „zestawił upadek sił fizycznych, siłę ciała i wigor ducha z zadaniami i nadzwyczajnym charakterem posługi następcy świętego Piotra, zarządzania Kościołem.
Porównania tego papież dokonał biorąc pod uwagę wpływ, jaki wywarły lata pontyfikatu Jana Pawła II i jego „obecność na całym świecie”
- wyjaśnił kard. Bertone.

W pierwszym półroczu 2013 roku (sugerowano nawet, że na przełomie lutego i marca) miała zostać wydana czwarta encyklika Benedykta XVI poświęcona wierze. Papież przygotował trzy encykliki poświęcone miłości i nadziei. Najnowsza, czwarta encyklika miała koncentrować się na tajemnicy paschalnej, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, jako jednego z głównych filarów wiary.