- Niemal równo rok temu miałem zaszczyt gościć w Japonii. Mówiłem wtedy o sukcesie, który Polska odniosła po 1989 roku i jak państwa inwestujące w Polsce - również Japonia - mogą z tego skorzystać. Wspominam tę wizytę jako niezwykle owocną i ważną w naszych biznesowych relacjach. Od tamtego czasu świat bardzo się zmienił. Państwa walczą ze skutkami pandemii COVID-19. Polska może być przykładem skutecznego działania, które przekłada się na obiecujące wyniki finansowe

- powiedział premier podczas sympozjum.

Jak przypomniał Mateusz Morawiecki, "w III kw. 2020 r. PKB Polski wzrósł o rekordowe 7,9 proc. względem kwartału poprzedniego. Prognozowany spadek pkb w 2020 r. według Komisji Europejskiej jest jednym z najniższych w całej UE" - dodał. Według premiera polski eksport przemysłu w II poł. roku dynamicznie rósł.

- Wszystko to połączone było z dynamicznymi działaniami pomocowymi ze strony polskiego rządu. Dziś mogę śmiało powiedzieć - opłacało się

- ocenił szef rządu.

Morawiecki poinformował, że w Polsce działa obecnie ok. 300 japońskich firm, które utworzyły ok. 40 tys. miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki.

W ocenie premiera od 2016 r. "wzajemne relacje rozwijają się jeszcze lepiej dzięki bezpośredniemu połączeniu lotniczemu między Warszawą a Tokio". Innym ważnym komponentem zacieśniającym stosunki polsko-japońskie jest zdaniem Morawieckiego umowa o wolnym handlu między Japonią a UE.

- Według NBP japońskie inwestycje bezpośrednie w Polsce wyniosły w roku 2019 25 mln euro. Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsługuje obecnie 14 projektów inwestycyjnych japońskich firm. Polska to kraj możliwości

- powiedział premier. - Przedsiębiorcy mogą liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Zapewniamy najwyższy pozom wsparcia dostępny w UE, nawet do 50 proc. kosztów. Firmy w Polsce mogą korzystać z silnych relacji gospodarczych ze strefą euro oraz nieograniczonego dostępu do rynku Unii Europejskiej - dodał szef rządu.

Jak zadeklarował, mimo pandemii COVID-19 Polska pozostaje wiarygodnym partnerem gospodarczym. - Pozostajemy otwarci na japońskie inwestycje, bo wierzymy, że razem możemy osiągnąć więcej - powiedział.