Te miasta-widma dosłownie znikają! Pochłania je lód i szron. Opuszczone bloki rozsadza mróz [ZDJĘCIA]

Kryształy lodu, pod którymi znikł żyrandol, zaspy śniegu na klatkach schodowych, ściany mieszkań i meble niknące pod warstwami szronu i lodu - zdjęcia opuszczonych bloków mieszkalnych w republice Komi na północy Rosji publikują rosyjskie media. Niegdyś miejsce licznych sowieckich łagrów, dziś jest to jeden z regionów kraju, ludność którego wymiera najszybciej.

zdjęcie ilustracyjne
Pexels/pixabay.com/service/license/

Zdjęcia zamieszczone m.in. na Twitterze pochodzą z miejscowości Siewiernyj. „Mroźny klimat, z temperaturami spadającymi do minus 50 stopni Celsjusza i bezrobocie skutkują coraz większą migracją, która sprawia, że niektóre osiedla stały się miastami widmo” - relacjonuje portal ABC News.

Za malowniczymi zdjęciami kryje się, prócz trudnego klimatu, który opisuje amerykańska stacja, równie trudna historia tego regionu. Siewiernyj to miejscowość położona 18 km na północ od Workuty, która powstała w trakcie zagospodarowywania złóż węgla. Jej nazwa pochodzi od kopalni węgla Siewiernaja, a przy budowie pracowali głównie więźniowie łagrów Workuty z czasów sowieckich.

Do końca lat 80. XX wieku budowano w Siewiernym zakłady, domy mieszkalne i obiekty socjalne. Liczba mieszkańców wzrosła wówczas do 20 tys.

Kryzys gospodarczy po rozpadzie ZSRS sprawił, że wydobycie węgla spadło kilkakrotnie. Wiele zakładów zamknięto. W późniejszych latach Siewiernyj został połączony z innym osiedlem i włączony do okręgu miejskiego Workuty. W 2016 roku w kopalni Siewiernaja, należącej do koncernu hutniczego Siewierstal, kontrolowanego przez miliardera Aleksieja Mordaszowa, doszło do serii wybuchów metanu. Zginęło 36 górników. Później kopalnia została zatopiona.

Takich miejsc jest więcej. Workuta, terytorium łagrów i kopalni węgla, jest dziś według niezależnej „Nowej Gaziety” najszybciej wymierającym miastem Rosji. Klimat i bezrobocie i tu sprawiają, że miasto pustoszeje - w Workucie jest dziś 15 tys. opuszczonych mieszkań.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rosja #mróz #lód #kryzys gospodarczy

albicla.com@olgaalehno
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo