Zieleń średniowiecza

  

Kolor zielony większości ludzkości kojarzy się pozytywnie. Ponoć kojąco działa na nerwy. Jest również symbolem nadziei i harmonii, co z pewnością ma związek z wiosenną eksplozją zieleni. Dodatkowo kolor ten jest niezwykle ceniony przez muzułmanów, bo podobno zielone szaty nosił prorok Mahomet.

Nie zawsze jednak zieleń była w łasce. Inaczej postrzegano ją chociażby w średniowieczu, gdy ówcześnie żyjącym kojarzyła się z diabłem, katastrofą i złem. Zresztą do dzisiaj jest to obecne w kulturze, bo jakoś tak się zdarza, że gdy ktoś obrazuje truciznę, to zawsze jest ona zielona. Gdy patrzę na pomysły i dorobek ekologów, to jestem w stanie zgodzić się ze średniowieczną interpretacją. Aktywistom udało się przekonać ludzi, że świat za chwilę się skończy. Ponoć ich propaganda jest na tyle skuteczna, że kobiety nie decydują się na rodzenie dzieci. Depresja klimatyczna weszła do poradników psychologii, co najlepiej świadczy o tym, że ekolodzy osiągnęli większy sukces niż Kasandra i szamani wieszczący upadek nieba na głowy. Zmiana już się dokonała, a jej efektem będzie przeoranie znanego nam stylu życia. I nie chodzi tu tylko o palenie w piecu, bo to już przegrana sprawa. Za chwilę ktoś za nas będzie decydował, co mamy jeść, czy mamy prawo jeździć samochodem i gdzie mamy wybierać się na wakacje. Forpocztą tych zmian jest europosłanka Sylwia Spurek, która zaproponowała „Piątkę dla branży roślinnej”. Jej główne założenia miałyby się opierać na zakazie reklamy mięsa, mleka i jaj oraz likwidacji funduszy promujących te produkty. Spurek chce też powołania funduszu promocji weganizmu oraz wprowadzenie już w przedszkolach zajęć „Klimat i prawa zwierząt”.

Polityk zaproponowała także 5-procentowy VAT na zamienniki mięsa, mleka i jaj. Wariactwo? Nie jestem pewny. Świat nie jest już rozsądny i słucha nastolatki ze Szwecji uważniej niż liderów politycznych. I nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts