Duże zmiany w systemie emerytalnym. To koniec OFE w dotychczasowym kształcie

Szykują się spore zmiany dotyczące emerytur. Dziś rząd przyjął na posiedzeniu projekt przeniesienia środków z OFE na indywidualne konta emerytalne. Od 1 czerwca będzie możliwość złożenia deklaracji dotyczącej transferu.

pixabay.com/Skitterphoto

"Obecny model funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE) zostanie przebudowany. OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. Rozwiązanie to daje realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu" - wyjaśniono w komunikacie CIR.

Według autorów projektu, dzięki zmianie wzrosną oszczędności emerytalne Polaków poprzez upowszechnienie IKE.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca br. Od tego dnia do 2 sierpnia 2021 r. będzie też czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami, przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r. 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#emerytury #OFE

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo