Andrzej Duda rozmawiał z prezydent Gruzji

Prezydent Andrzej Duda odbył dziś wideorozmowę z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Tematami rozmowy była m.in. współpraca dwustronna, szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji, a także walka z pandemią.

Zdjęcie ilustracyjne
Andrzej Hrechorowicz/KPRP

"Prezydent Andrzej Duda odbył dziś wideorozmowę z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Tematami rozmowy była sytuacja wewnętrzna w Gruzji oraz współpraca dwustronna, szczególnie w ramach euroatlantyckiej drogi Gruzji" - powiedział Szczerski.

Prezydencki minister podkreślił, że rozmowa miała miejsce dzień po spotkaniach przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela w Tbilisi z udziałem wszystkich sił politycznych, którym patronowała prezydent Gruzji.

"Prezydent Zurabiszwili zrelacjonowała przebieg tych rozmów, a prezydent Duda potwierdził, że Polska wspiera działania na rzecz dialogu i porozumienia rządzących i opozycji w celu przywrócenia stabilnego działania instytucji demokratycznych w Gruzji. Oczekujemy, że rozpoczęte rozmowy będą zmierzać do spełnienia oczekiwań wszystkich stron sceny politycznej"

- podkreślił Szczerski.

W ubiegłym tygodniu, po szturmie siły MSW na siedzibę opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego, zatrzymani zostali lider partii Nika Melia i jego zwolennicy. Melia został zatrzymany na mocy decyzji sądu z 17 lutego - w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym Melia był zobowiązany do noszenia bransolety dozoru elektronicznego, zerwał ją jednak podczas protestów jesienią ubiegłego roku po ogłoszeniu zwycięstwa Gruzińskiego Marzenia w wyborach parlamentarnych; opozycja w Gruzji uważa te wybory za sfałszowane i domaga się rozpisania przedterminowych wyborów.

Dymisja premiera

W geście sprzeciwu wobec nakazu aresztowania Melii 18 lutego do dymisji podał się premier Giorgi Gacharia, należący do partii rządzącej Gruzińskie Marzenie. Uznał on, że zatrzymanie polityka opozycji może nasilić konflikt polityczny. Na zatrzymanie Melii zareagowali przedstawiciele dyplomatyczni USA, UE, NATO, Wielkiej Brytanii i innych krajów. Wyrazili zaniepokojenie, wezwali do dialogu i rezygnacji z przemocy, która - jak pokreślono - prowadzi do polaryzacji społeczeństwa.

Szczerski poinformował, prezydenci Duda i Zurabiszwili rozmawiali również o wyzwaniach związanych z walką z pandemią koronawirusa i programami szczepień. Omówiono też kwestie współpracy w kwestiach bezpieczeństwa regionalnego, w tym cyberbezpieczeństwa.

"Prezydent Gruzji przedstawiła także plany na rzecz zbliżenia kraju do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej, w tym potrzebę europejskiego wsparcia inwestycji infrastrukturalnych. Polska jest rzecznikiem integracji Gruzji z organizacjami świata zachodniego" - powiedział Szczerski.

Poinformował również, że Zurabiszwili zaprosiła prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Tbilisi w najbliższym czasie.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Andrzej Duda #Krzysztof Szczerski

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo