Śledztwo wciąż trwa. Minęło 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, walczącej o prawa lokatorów

Wczoraj minęło 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. – Śmierć mojej matki zmieniła sytuację lokatorów reprywatyzowanych nieruchomości – powiedziała PAP Magda Brzeska, córka zamordowanej działaczki lokatorskiej. Jak podkreślał wczoraj we wpisie na Facebooku przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta, „w sprawie morderstwa Brzeskiej głód sprawiedliwości nie został jeszcze zaspokojony”.

/ Jolanta Brzeska / Autorstwa Mateusz Opasiński - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24500650

W poniedziałek minęło 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Jej spalone ciało znaleziono w marcu 2011 r. w lesie, w położonym na południowym krańcu Warszawy Powsinie. Pierwsze śledztwo w tej sprawie zostało umorzone w 2013 r. z powodu niewykrycia sprawców. Prokuratorzy badali wówczas kilka możliwych wersji, w tym samobójstwa i zabójstwa.

W 2016 r. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że na jego polecenie śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej zostało podjęte na nowo. Sprawa trwa do dziś.

– Myślę, że śmierć mojej matki zmieniła bardzo dużo, zmieniła sytuację lokatorów. To jest straszne, że trzeba było aż takiej ceny, aż takiego poświęcenia, żeby zająć się tematem reprywatyzacji

– powiedziała córka zamordowanej kobiety. 

Przypomnijmy, że Jolanta Brzeska walczyła z dziką reprywatyzacją. To ona za wszelką cenę poruszała problem krzywdzącego dla lokatorów procederu. Jak przekazało w niedzielę Ministerstwo Sprawiedliwości, „praca Komisji Weryfikacyjnej przynosi wymierne efekty; dzięki niej przyznano ponad 10 mln zł odszkodowań dla ofiar dzikiej reprywatyzacji”.

Kaleta podkreślił wczoraj, że Brzeska stała się symbolem walki o godne mieszkanie, a także symbolem sprzeciwu wobec procesu dzikiej reprywatyzacji. Jego zdaniem wiele działań, które podjęła w ostatnich latach m.in. komisja weryfikacyjna, było zgodnych z kierunkiem postulatów, o które Brzeska walczyła za życia.

„W sprawie jej morderstwa jednak głód sprawiedliwości nie został jeszcze zaspokojony. Wierzę w to, że w tej sprawie w końcu zwycięży sprawiedliwość, a sprawcy zabójstwa zostaną ukarani”

– zaznaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Jolanta Brzeska #afera reprywatyzacyjna

Albicla.com@ Marlena Nowakowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo