Premier Morawiecki: Wyjątkowo osobista rozmowa o bohaterstwie i patriotyzmie

„Pamiętajmy, że zaszyte w najpiękniejszej na świecie historii Polski pierwiastki wolności trzeba chronić. Jesteśmy to winni Bohaterom przeszłości i Solidarności oraz kolejnym pokoleniom, które będą budować przyszłość naszej Ojczyzny”. – napisał premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu rozmowy z dyrektorem Festiwalu Filmowego NNW Arkadiuszem Gołębiewskim.

fot. Krystian Maj/KPRM

Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku rozmawiał z Arkadiuszem Gołębiewskim, reżyserem i twórcą Festiwalu Filmowego NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci) z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Szef rządu podkreślił, że oprócz państwowych obchodów konieczna jest oddolna pielęgnacja pamięci o uczestnikach powojennego zbrojnego podziemia.

Ten dzień przywraca prządek moralny: dobro-zło, bohater-zdrajca. Dla mnie to jest coś niezwykle ważnego, bez tego trudno mi sobie wyobrazić jakiś azymut wspólnoty, jakim jest Polska, jakim są Polacy. To wielka i bardzo ważna sprawa, która w porządku moralnym ustawia kwestie tego, kto stał po właściwej stronie, i dzięki temu, że zostało to jednocześnie uczynione dniem pamięci narodowej, dniem pamięci o żołnierzach wyklętych, o żołnierzach niezłomnych, nabrało to charakteru państwowego. Ale to jest tylko jedna część naszej pamięci, ta państwowa, ta ogólnonarodowa. Inna to zaangażowanie ludzi, pielęgnowanie pamięci poprzez poszczególne miejsca, poszczególne osoby czyli - powiedziałbym - w mikroskali. To wielkie zadanie, które tylko do pewnego stopnia spoczywa na barkach państwa, musi być jednocześnie zakorzenione i bardzo promowane oddolnie. Szczególnie mi zależy, żeby temat wszedł do popkultury, żeby wszedł poprzez filmy, seriale, różnego rodzaju wydarzenia oddolne, do serc, umysłów, zainteresowań młodzieży.

- mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podsumował rozmowę jako „wyjątkowo osobistą” i podkreślił znaczenie potrzeby „opowiadania przyszłym pokoleniom o ofierze, jaką złożyli Wyklęci i ich rodziny na ołtarzu walki o wolność Polski”.

 

Wyjątkowo osobista, wieczorna rozmowa o o historii, pamięci, bohaterstwie, patriotyzmie i potrzebie opowiadania...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 1 marca 2021

Cała rozmowa do obejrzenia TUTAJ:


 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Facebook

#Mateusz Morawiecki #Żołnierze Wyklęci #Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

albicla.com@PiotrLukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo