„1 marca obchodzimy rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina uczcili ten dzień składając kwiaty pod sercem kompozytora w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Ponadto Instytut przygotował dla melomanów propozycje okolicznościowych koncertów”

– napisano na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jak dodano, w południe w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbył się recital pianistyczny Aleksandry Świgut, która zagrała na fortepianie historycznym kompozycje Fryderyka Chopina: Mazurki op. 30, Barkarola Fis-dur op. 60, Sonata b-moll op. 35, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.

W Filharmonii Narodowej odbył się koncert, złożony z utworów kameralnych Chopina, w wykonaniu Szymona Nehringa (fortepian), Ryszarda Groblewskiego (altówka) i Marcina Zdunika (wiolonczela). W programie: Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3, Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65 oraz Trio g-moll op. 8. Streaming koncertu dostępny na kanale YouTube oraz Facebooku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.