Mija 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak uczczono ich pamięć! ZOBACZ ZDJĘCIA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upłynął dziś pod znakiem zadumy i wspominania zasług Wyklętych w walce o wolną Polskę. W szeregu uroczystości w całej Polsce brali udział najważniejsi politycy, m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek czy premier Mateusz Morawiecki. Przy okazji pamiętnej daty nie zawiodły także Kluby "Gazety Polskiej".

Klub "Gazety Polskiej" w Łochowie

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. "Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, Powstańcy, Żołnierze Niepodległościowego Podziemia - dziś, w dniu 1 marca, obchodzimy pamięć o Nich" - napisał Morawiecki w poniedziałek rano na Facebooku.

Jak dodał, "nazwano ich Wyklętymi, bo mieli być zapomniani, skazani na śmietnik historii, niczym Maciek Chełmicki w pamiętnej scenie filmu Wajdy „Popiół i diament”, któremu kazano konać na śmietniku".

"Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Odmawiano im godności ludzkiej, dezawuując ich patriotyzm i złożoną przysięgę żołnierską, że „będą walczyć z wrogiem Polski do ostatniej kropli krwi”"

- zaznaczył.

W poniedziałek rano szef MON złożył wieńce przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach.

Pytany przez dziennikarzy, jak ważne jest to święto dla Polaków, zaznaczył, że "proces przywracania pamięci Żołnierzy Wyklętych społeczeństwu, narodowi, wciąż trwa", a "milowym krokiem" stała się ustawa przedstawiona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W ramach obchodów prezydent Andrzej Duda odwiedził miejsce pamięci "Willa Jasny Dom" i złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru.

Ponadto w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" prezydent wręczył odznaczenia państwowe Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski. Po tym wręczył awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego.

Także wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty w Kwaterze na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu. Podkreśliła, że przyjechała do tego miasta na zaproszenie Związku Strzeleckiego "Strzelec".

- To wyjątkowo dzień z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że mogę osobiście w Toruniu uczestniczyć w uroczystościach upamiętnienia wyjątkowych polskich bohaterów, polskich patriotów, jakimi byli żołnierze wyklęci - dla nas niezłomni

- mówiła marszałek Sejmu.

- Dla nich Bóg, honor i ojczyzna to były bardzo ważne trzy słowa, które wyszywano na sztandarach. Zwłaszcza wtedy, gdy Polacy walczyli o wolność i niepodległość. Żołnierze wyklęci nie pogodzili się z wolnością wprowadzaną na sowieckich bagnetach. Podjęli się walki. Poświęcili to co najcenniejsze - życie

- podkreśliła Witek.

O Żołnierzach Niezłomnych nie dali zapomnieć także Kluby "Gazety Polskiej". W obszernej fotogalerii znalazły się fotografie z różnych zakątków Polski!

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo