Mija 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak uczczono ich pamięć! ZOBACZ ZDJĘCIA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upłynął dziś pod znakiem zadumy i wspominania zasług Wyklętych w walce o wolną Polskę. W szeregu uroczystości w całej Polsce brali udział najważniejsi politycy, m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek czy premier Mateusz Morawiecki. Przy okazji pamiętnej daty nie zawiodły także Kluby "Gazety Polskiej".

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. "Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, Powstańcy, Żołnierze Niepodległościowego Podziemia - dziś, w dniu 1 marca, obchodzimy pamięć o Nich" - napisał Morawiecki w poniedziałek rano na Facebooku.

Jak dodał, "nazwano ich Wyklętymi, bo mieli być zapomniani, skazani na śmietnik historii, niczym Maciek Chełmicki w pamiętnej scenie filmu Wajdy „Popiół i diament”, któremu kazano konać na śmietniku".

"Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Odmawiano im godności ludzkiej, dezawuując ich patriotyzm i złożoną przysięgę żołnierską, że „będą walczyć z wrogiem Polski do ostatniej kropli krwi”"

- zaznaczył.

W poniedziałek rano szef MON złożył wieńce przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach.

Pytany przez dziennikarzy, jak ważne jest to święto dla Polaków, zaznaczył, że "proces przywracania pamięci Żołnierzy Wyklętych społeczeństwu, narodowi, wciąż trwa", a "milowym krokiem" stała się ustawa przedstawiona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W ramach obchodów prezydent Andrzej Duda odwiedził miejsce pamięci "Willa Jasny Dom" i złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru.

Ponadto w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" prezydent wręczył odznaczenia państwowe Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski. Po tym wręczył awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego.

Także wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty w Kwaterze na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu. Podkreśliła, że przyjechała do tego miasta na zaproszenie Związku Strzeleckiego "Strzelec".

- To wyjątkowo dzień z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że mogę osobiście w Toruniu uczestniczyć w uroczystościach upamiętnienia wyjątkowych polskich bohaterów, polskich patriotów, jakimi byli żołnierze wyklęci - dla nas niezłomni

- mówiła marszałek Sejmu.

- Dla nich Bóg, honor i ojczyzna to były bardzo ważne trzy słowa, które wyszywano na sztandarach. Zwłaszcza wtedy, gdy Polacy walczyli o wolność i niepodległość. Żołnierze wyklęci nie pogodzili się z wolnością wprowadzaną na sowieckich bagnetach. Podjęli się walki. Poświęcili to co najcenniejsze - życie

- podkreśliła Witek.

O Żołnierzach Niezłomnych nie dali zapomnieć także Kluby "Gazety Polskiej". W obszernej fotogalerii znalazły się fotografie z różnych zakątków Polski!

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo