Z OSTATNIEJ CHWILI

Dawid Kubacki drugi w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt • • •

"Cześć i chwała bohaterom!”. Premier Morawiecki przypomniał drogę do wolności Rzeczpospolitej

Miejsca takie jak to powinny być chronione, czczone, odwiedzane. Młodzi ludzie, którzy tu przybywają, dotykają nie tylko historii, ale drogi do naszej wolności - powiedział przed Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych premier Mateusz Morawiecki.

premier Mateusz Morawiecki/ zrzut ekranu z TVP Info

Dzisiejszą uroczystość zorganizowano na okoliczność odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego oraz siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia WiN Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie.

Płk. Łukasz Ciepliński, płk. Mieczysław Kawalec, podpłk. Adam Lazarowicz i czterech ich towarzyszy, równo siedemdziesiąt lat temu, zostali zamordowani strzałem w tył głowy przez komunistycznych oprawców. Dzisiaj są wśród wolnych Polaków. W szczególności dzięki ludziom takim jak oni wolność zawdzięczamy

- rozpoczął premier.

Podkreślił, że „wolna Rzeczpospolita ma wobec nich wielki dług i zobowiązanie”. - Nie tylko jako pamięci - łącznika pomiędzy pokoleniami, które walczyły o wolność i solidarność, a pokoleniami współczesnymi - ale także dziś oni mają swój dzień jako siewcy wolności, siewcy Rzeczpospolitej naszych wspólnych marzeń - mówił dalej.

Szef rządu wyraził przekonanie, że „ta Polska, nad którą wspólnej się pochylamy, jest Polską naszych wspólnych marzeń”.

- Dlatego miejsca takie jak to powinny być chronione, czczone, odwiedzane. Młodzi ludzie, którzy tu przybywają, dotykają nie tylko historii, ale drogi do naszej wolności - dodał.- Dlatego dziś, z tego miejsca, niczym na apelu, wołam do was:

„Żołnierze Rzeczypospolitej! Żołnierze, którzy walczyliście o wolność, solidarność! Jesteście dziś tu z nami. Stajecie do apelu, który jest fundamentem budowy wielkiego gmachu Rzeczpospolitej. Cześć i chwała bohaterom!”

- zaapelował na koniec premier Morawiecki.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

 

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

#Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych #Mateusz Morawiecki

Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo