Papież Benedykt XVI abdykuje

  

Papież Benedykt XVI w czasie Konsystorza poinformował Kolegium Kardynalskie, że podjął decyzję o ustąpieniu ze Stolicy Piotrowej. "W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża" - czytamy w oświadczeniu papieża Benedykta XVI.

Informację jako pierwsza podała włoska agencja informacyjna ANSA, dodając, że papież ustąpi 28 lutego. Informację potwierdza Reuters.

Głosy o odejściu papieży pojawiają się w mediach od wielu lat. Zawsze jednak przeważał pogląd, aby nie robić precedensu. Ostatecznie papieże nie rezygnowali z Tronu Piotrowego nawet w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia.

- Nie czuję się już na siłach, by kontynuować posługę - powiedział papież po łacinie do uczestników konsystorza w sprawie kanonizacji grupy błogosławionych. Wyjaśnił, że zwołał kardynałów także po to, by podać ważną dla Kościoła wiadomość.

Dotychczas, jedynym papieżem w historii Kościoła rzymskokatolickiego, który abdykował był Celestyn V, który złożył urząd 13 grudnia 1294 roku.

- Papież Benedykt XVI poinformował, że zakończy pontyfikat 28 lutego o godz. 20. Wówczas rozpocznie się okres sede vacante - powiedział w poniedziałek rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi wykluczył, że przyczyną rezygnacji papieża może być depresja i poczucie niepewności.

Wiadomość o decyzji Benedykta XVI o ustąpieniu i zakończeniu posługi wywołała ogromne poruszenie wśród mieszkańców Rzymu i wiernych z całego świata, przebywających na placu świętego Piotra i w bazylice watykańskiej. Ludzie nadal z niedowierzaniem przekazują sobie informację o decyzji papieża. Coraz więcej osób przychodzi na plac świętego Piotra, by uzyskać jakieś informacje na temat ustąpienia Benedykta XVI.


Poniżej za Radiem Watykańskim publikujemy pełną treść oświadczenia papieża Benedykta XVI
Najdrożsi Bracia,
zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu.
Zgodnie z prawem kanonicznym wraz z abdykacją papieża 28 lutego o godz. 20.00 rozpocznie się okres sede vacante i konieczne będzie zwołanie Konklawe i wybór nowego papieża.

Rzecznik Watykanu wyjaśnił, że w Kodeksie Watykańskim czytamy, że w przypadku, w którym papież podejmuje decyzję o rezygnacji ze stanowiska, wymagane jest, aby rezygnacja odbywa się w sposób wolny, bez żadnych form nacisku. Decyzja o rezygnacji powinna być także przekazana publicznie i nikt nie musi jej już zatwierdzać.

Benedykt XVI uda się do letniej siedziby papieży w Castel Gandolfo, a po wyborze nowego papieża przeniesie się na Wzgórza Watykańskie, gdzie na tyłach Bazyliki św. Piotra znajdują się Ogrody Watykańskie i domek, z klauzurą sióstr zakonnych.

Konklawe zwoływane jest maksymalnie po 20 dniach od zwolnienia Stolicy Piotrowej. Głosowanie kardynałów jest tajne i toczy się w kolejnych turach. Liczba głosowań jest ograniczona do 30. Gdyby po 30 turach głosowań nadal nie wybrano papieża, kardynał kamerling odbywa konsultacje z kardynałami elektorami co do dalszego sposobu postępowania. Kodeks Watykański zakłada, że w żadnym wypadku nie można odstąpić od zasady, że papież musi być wybrany co najmniej większością 2/3 wszystkich głosów. Gdy kardynałowie elektorzy dokonają wyboru papieża wówczas kardynał prowadzący konklawe pyta wybranego „Czy akceptujesz kanonicznie dokonany wybór na najwyższego kapłana?”. Po wyrażeniu zgody elekt zostaje nowym papieżem, a pozostali kardynałowie zapewniają go o swoim oddaniu i posłuszeństwie w obrzędzie homagium.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano oświadczył, że wiadomość ta to "grom z jasnego nieba".

Benedykt XVI w kwietniu skończy 86 lat. Papież dodał, że jest w pełni świadomy wagi swego gestu i decyzję podjął w poczuciu pełnej wolności.

Papież Benedykt XVI abdykuje zobacz na vod.gazetapolska.pl:
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl,ANSA


Wczytuję komentarze...

Na kogo głosował senator Gawłowski? Twierdzi, że na Budkę, ale w sieci pokazano pewne zdjęcie...

Zdjęcie ilustracyjne / Lukasz Szelemiej/Gazeta Polska; twitter.com

  

Senator Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gawłowski po wyborach przewodniczącego PO ogłosił, że głosował na Borysa Budkę. - Wiążemy z nim nadzieję - oznajmił. Okazało się jednak, że ze zdjęcia, na którym widać oddawanie głosu przez Gawłowskiego, wynika... zupełnie coś innego. Czyżby jego głos powędrował jednak do Tomasza Siemoniaka?

Borys Budka już w pierwszej turze wygrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Poparła go zdecydowana większość członków PO. Pozostali kandydaci osiągnęli dużo słabsze wyniki. Po wyborach politycy Platformy byli pytani, na kogo oddali swój głos. 

- Głosowałem na Borysa Budkę. Jak zdecydowana większość członków Platformy. Wiążemy z nim nadzieję. Ale nie ukrywam, że miałem poważny kłopot. Miałem w głowie dwóch bardzo dobrych liderów

- odpowiedział Stanisław Gawłowski.

Jak przyznał, miał trudny wybór:

- Wybierałem między Borysem Budką a Tomaszem Siemoniakiem. Jeden i drugi to ludzie bardzo odpowiedzialni, doświadczeni politycy

- stwierdził. 

Okazuje się jednak, że być może senator Gawłowski zapomniał, na kogo tak naprawdę głosował. Do sieci trafiło zdjęcie, na którym Gawłowski pozuje z kartką wyborczą przy urnie - kartka skierowana jest stroną z nadrukiem do obiektywu aparatu. Po przybliżeniu okazuje się, że Gawłowski swój głos oddać mógł na kandydata, który na karcie wyborczej był wymieniony jako trzeci. To... Tomasz Siemoniak.

Stanisław Gawłowski to senator Koalicji Obywatelskiej, były poseł - m.in. przeciwko niemu toczy się proces przed szczecińskim sądem. Prokuratura Krajowa oskarża obecnego senatora o przyjęcie łapówek o wartości co najmniej 733 tys. zł: gotówki, nieruchomości w Chorwacji i dwóch luksusowych zegarków, m.in. w zamian za przychylność i pomoc przy załatwianiu wielomilionowych kontraktów na inwestycje Zarządu Melioracji. Miał też nakłaniać przedsiębiorcę Krzysztofa B. do wręczenia 200 tys. zł łapówki dyrektorowi Zarządu Melioracji. Pozostałe zarzuty dotyczą tzw. prania brudnych pieniędzy, ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu w pracy doktorskiej.

[polecam:https://niezalezna.pl/308064-ciag-dalszy-zeznan-gawlowskiego-w-sadzie-stwierdzil-ze-umknela-mu-pewna-sprawa]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts