Mocne słowa! Prof. Szwagrzyk o Wyklętych: Oni powracają, jeszcze nie powrócili. Trzeba im pomóc

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na warszawskiej "Łączce" odbywają się uroczystości poświęcone bohaterskim żołnierzom podziemia antykomunistycznego. - Oni powracają, jeszcze nie powrócili. Trzeba im pomóc w tym powrocie. Pomóżmy Wyklętym, odnajdując ich szczątki w dołach śmierci. Pomóżmy im oczyścić ich mundury - mówił wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk
fot. TVP Info

- Po 10 latach powinniśmy zapytać, gdzie są Żołnierze Wyklęci. Czy istotnie powrócili do nas, czy są w naszych sercach, naszych umysłach. Czy Rzeczpospolita robi wszystko, by naszych bohaterów uhonorować? - pytał w swoim przemówieniu podczas uroczystości na warszawskiej "Łączce" prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Jeżeli tak jest, to dlaczego dziś z taką siłą, z różnych stron, różnych środowisk, i tych kulturalnych i związanych z nauką, z mediami, możemy usłyszeć tyle haniebnych słów skierowanych w stronę naszych bohaterów? Jak to możliwe?

- kontynuował. 

Mówiąc o tych "haniebnych słowach", podkreślił:

"To przecież cytaty z akt ubeckich, sądowych, prokuratorskich!"

Jak dodał wiceszef IPN, Niezłomnym należy "pomóc powrócić".

- Jeżeli Żołnierze Wyklęci powrócili, to dlaczego nie spotykamy się przy panteonie na Łączce tylko przy konstrukcji, gdzie ich zwłoki na półkach spoczywają, jakby czekały na honory właściwe. Oni powracają, jeszcze nie powrócili. Trzeba im pomóc w tym powrocie. Pomóżmy Wyklętym, odnajdując ich szczątki w dołach śmierci. Pomóżmy im oczyścić ich mundury z tej zastygłej krwi, ale także pomóżmy oczyścić mundury Żołnierzy Wyklętych opluwanych dzisiaj

- zaznaczył prof. Szwagrzyk. 

- Żołnierze Wyklęci przed laty w sposób doskonały obowiązek wobec ojczyzny wypełnili. My dziś spełnijmy ten obowiązek wobec nich

- zakończył.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Prof. Krzysztof Szwagrzyk #Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo