Niezłomni w naszej pamięci. Premier: Nie wylądowali na śmietniku historii, ponieważ walczyli po dobrej stronie

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bohaterskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego wspominał premier Mateusz Morawiecki. - Wierzyli w to, że ich ofiara nie idzie nadaremno. Wierzyli w to, że przez ich trud, walkę, śmierć, dokonują posiewu wolności, który zaowocuje w przyszłości. Tak też się stało - mówił podczas uroczystości na "Łączce".

Mateusz Morawiecki
fot. TVP Info

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Niezłomnych w swoim przemówieniu przy "Łączce" wspominał premier Mateusz Morawiecki.

- Wierzyli w to, że ich ofiara nie idzie nadaremno. Wierzyli w to, że przez ich trud, walkę, śmierć, dokonują posiewu wolności, który zaowocuje w przyszłości. Tak też się stało. Nie wylądowali na śmietniku historii, ponieważ walczyli po dobrej stronie. Oni reprezentowali dobro, a ich oprawcy, oprawcy komunistyczni, byli przedstawicielami imperium zła

- wskazał szef rządu.

"Winni jesteśmy im nie tylko pamięć, ale i kontynuację ich dzieła. Ich dzieło zmierzało do tego, by Polska była wolna, niepodległa, demokratyczna, ale także silna, bezpieczna i dostatnia. Wystarczy poczytać ich wspomnienia, grypsy z więzienia"

Premier podkreślił, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych trwać musi przez kolejne pokolenia. 

- Nie moglibyśmy spojrzeć naszym potomnym w oczy, gdybyśmy nie pielęgnowali tej pamięci, prawdy o Żołnierzach Wyklętych, która przez pokolenia musi tworzyć dalej tę wielką konstrukcję, którą jest silna, niepodległa, demokratyczna Rzeczpospolita. To nie tylko wspomnienie przeszłości, to przede wszystkim projekcja ich wiary w silną i wolną Polskę w przyszłości

- podkreślił Morawiecki, kończąc przemówienie słowami "Cześć i chwała bohaterom"

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych #Mateusz Morawiecki

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo