PO kopiuje pomysły PSL. Jak to tłumaczy Kropiwnicki? "Ja bym się tu nie doszukiwał, kto tydzień wcześniej, czy tydzień później coś złożył"

Platforma Obywatelska wczoraj przedstawiła "receptę na kryzys". Do zaprezentowanego programu odniósł się dziś Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Mam żal do kolegów z PO, że nie mają inwencji twórczej, tylko pokazali rzeczy, które już dawno Koalicja Polska w postaci projektów ustaw złożyła w Sejmie - podkreślił w wicemarszałek Sejmu. Co na to poseł Platformy Robert Kropiwnicki? - Ja bym się tu nie doszukiwał, kto tydzień wcześniej, czy tydzień później coś złożył. Ważne jest, że myślimy podobnie - stwierdził.

Sławomir Nitras, Izabela leszczyna
Twitter/Sławomir Nitras

Wczoraj politycy PO zaprezentowali pakiet rozwiązań - "Receptę na kryzys". Zakłada ona m.in. czasowe obniżenie VAT-u do 5 proc. dla branż wyłączonych z działalności gospodarczej, kwotę wolną od podatku 10 tys. zł i rekompensatę dwóch semestrów dla studentów, którzy stracili pracę, a chcą nadal studiować.

PO proponuje też rekompensaty dla wszystkich przedsiębiorców niezależnie od branży, handel w niedziele, kompleksowy pakiet zmian w prawie dla przedsiębiorców, a także odszkodowania dla firm zamkniętych w wyniku pandemii, natychmiastową amortyzację, poprawę jakości prawa i mniej podatków, w tym likwidację tzw. podatku Belki.

"Muszę powiedzieć, że jestem bardzo rozczarowany i mam żal do kolegów z Platformy Obywatelskiej, że nie mają jakiejś inwencji twórczej, tylko tak naprawdę pokazali te rzeczy, które już dawno Koalicja Polska nie pokazała w telewizji, nie pokazała w Power Poincie, nie zrobiła historyjek obrazkowych, tylko w postaci projektów ustaw złożyła w Sejmie"

- powiedział Zgorzelski w niedzielę w TVP info.

Według niego, "tak musi pracować klub parlamentarny". "Od tego są posłowie, tego od posłów oczekują obywatele, żeby nie ględzić, nie robić +baju baju dla frajerów+, że ciemny lud to kupi, jak to mówił prezes telewizji, w której akurat jesteśmy, tylko od posłów oczekuje się pracy parlamentarnej" - podkreślił poseł PSL.

Pomysł PO był pomysłem PSL...

Przypomniał, że klub Koalicja Polska - PSL złożył już w grudniu ubiegłego roku w Sejmie projekt uchwały, w którym mowa jest, że przez najbliższe dwa lata nie będzie nakładanych żadnych podatków lub danin. "Już w styczniu został złożony projekt ustawy o obniżeniu VAT-u do 5 proc. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który nakazuje niepobieranie od hoteli i od tych, którzy prowadzą działalność gastronomiczną, abonamentu RTV, bo przecież tam tych ludzi, którzy w hotelach mogliby telewizje oglądać, nie ma" - powiedział Zgorzelski.

Dodał, że od kilku tygodniu znajduje się w Sejmie projekt złożony przez Koalicję Polską - PSL o handlu w niedziele. "W Sejmie jest również projekt o tym, żeby L4 już od samego początku, od pierwszego dnia, było wypłacane przez ZUS, a nie przez pracodawcę" - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

Na pytanie, czy w związku z tym PO podpatrzyła propozycje PSL i je przedstawiła w postaci tzw. "Recepty na kryzys", Zgorzelski odparł:

"No, to tak wygląda". "Bo takie projekty ustaw są w Sejmie. Wystarczyło po nie sięgnąć i poprzeć, a po co później powtarzać?"

- powiedział Zgorzelski.

Poseł PO Robert Kropiwnicki, który również był gościem programu w TVP Info odpowiedział, że jego formacja już dawno składała projekt ustawy dotyczący uwolnienia handlu w niedziele, z zachowaniem dwóch niedziel wolnych dla każdego pracownika. "Od dawna mówimy o tym, żeby wesprzeć przedsiębiorców, którzy mają zamknięte biznesy, żeby im wypłacić odszkodowania. A to Senat przyjął projekt ustawy odszkodowawczej przecież, która utknęła w Sejmie. I tam rzeczywiście jesteśmy we współpracy z PSL-em" - powiedział Kropiwnicki.

... a Kropiwnicki o współpracy

"Więc ja bym się tu nie doszukiwał, kto tydzień wcześniej, czy tydzień później coś złożył. Ważne jest, że myślimy podobnie. I mnie to bardzo cieszy, że nawet jak pracujemy równoległe w różnych gabinetach, to wnioski są bardzo podobne" - podkreślił poseł klubu KO. "Pokazuje to, że możemy wspólnie robić coś dobrego. I ja jestem bardzo zadowolony z tego" - dodał.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#PO #pomysły #kryzys #koronawirus #PSL #opozycja

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo