Święty patronem zbrodniarzy

  

Po 13 latach od zgłoszenia tej kandydatury przez „Związek Prawosławnych Obywateli zatwierdzono jako nowego patrona Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej św. Aleksandra Newskiego!”.

Ten „Ulisses wśród świętych”, jak z przekąsem go nazwał znawca Rosji Markiz de Custine, to nie żaden męczennik za prawosławną wiarę, ale raczej symbol sprytu i oportunizmu politycznego, a zarazem antyzachodniactwa – „jarłyk” na tron książęcy dostał od mongolskiego chana, a rozsławiło go zwycięstwo nad katolickim Zakonem Kawalerów Mieczowych. Na zlecenie Stalina filmowy pomnik wzniósł mu genialny reżyser Siergiej Eisenstein, a cytat z tego dzieła, gdzie zwycięski książę groźnie powiada: „Kto z mieczem do nas przyjdzie…”, świetnie się komponuje z dewizą Czeka-NKWD-KGB-FSB – „Miecz i Tarcza”. Może nawet zastąpi on na pl. Łubiańskim usunięty pomnik „Żelaznego Feliksa” – ale żaden święty patron nie obmyje z krwi ofiar złowieszczej Łubianki, symbolu rosyjskiej policji politycznej.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts