Bomba Piotra Żyły w Oberstdorfie! Polak liderem po pierwszej serii w Mistrzostwach Świata!

Piotr Żyła prowadzi po pierwszej serii konkursu skoczków narciarskich na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie. Dawid Kubacki zajmuje piąte miejsce. Na normalnej skoczni do finału awansowało czterech Polaków. Dopiero szesnasty jest na półmetku Halvor Egner Granerud.

Piotr Żyła
fot. PZN

Dwa lata po fantastycznych dla polskich skoczków mistrzostwach świata w Seefeld Dawid Kubacki i Kamil Stoch mieli szanse na kolejne medale na imprezie tej rangi. Do zawodów na skoczni normalnej (HS 106) w Oberstdorfie zakwalifikowało się pięciu Biało-czerwonych. O tym, że to może być piękna sobota dla podopiecznych trenera Michala Dolezala świadczyła próba Kubackiego, który wygrał ostatni trening. Faworytem konkursu pozostawał jednak rewelacyjnie spisujący się w tym sezonie Halvor Egner Granerud.

Dalekie skakanie na Schattenbergschanze rozpoczął Cene Prevc - 102 m. Zaraz za nim granicę stu metrów złamał również Simon Ammann, a kiedy sztuka ta udała się także Klimowowi - sędziowie natychmiast skrócili rozbieg. Zdecydowanie bliżej lądował Klemens Murańka - 93 m. Dwa metry dłuższą próbę miał Andrzej Stękała, który zapewnił sobie tym samym awans do drugiej serii. A na prowadzenie tymczasem wysunął się Pius Paschke, który osiągnął 103 m.

Ależ bomba Piotra Żyły!

Dla najlepszej dziesiątki zawodników jury przezornie ponownie obniżyło belkę. Nie przeszkodziło to Karlowi Geigerowi - 103,5 m i Niemiec był liderem. Tylko półtora metra bliżej lądował Marius Lindvik. To był piękny konkurs, a różnice w czołówce zapowiadały olbrzymie emocje w finale konkursu. O 0,1 pkt Geigera wyprzedził Ryoyu Kobayashi. A pięknie szybował zaraz po nim Piotr Żyła - 105 metrów i Polak prowadzi! Nie dał rady wyprzedzić go Anze Lanisek.

Przeżegnał się mistrz świata z Seefeld. Dobry skok Dawida Kubackiego - 102 metry oznaczało miejsce w czołówce. Na belce usiadł Kamil Stoch. Troszkę krótsza próba tym razem tylko 96 metrów. Markus Eisenbichler skoczył podobnie - dwa metry dalej od Polaka. Na górze został tylko faworyt. Trochę niespokojny lot Graneruda i tylko 99 metrów. Piotr Żyła na prowadzeniu po pierwszej serii! Norweg dopiero szesnasty.

Piotr Żyła liderem w Oberstdorfie

Miejsca polskich skoczków po pierwszej serii

Dawid Kubacki - 5, Kamil Stoch - 23., Andrzej Stękała - 29., Klemens Murańka - 36.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#skoki narciarskie #sporty zimowe #Dawid Kubacki #Kamil Stoch #Oberstdorf #Piotr Żyła ##skijumpingfamily

albicla.com@Janusz Milewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo