GOPR ostrzega! Trudne warunki w Bieszczadach

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje pierwszy – najniższy w pięciostopniowej skali – stopień zagrożenia lawinowego. Na trasach zjazdowych w regionie są dobre warunki narciarskie.

pixabay

W sobotę rano w bieszczadzkich dolinach, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, termometry pokazywały jeden-dwa stopnie Celsjusza.

- Leży tam około 15 cm mokrego śniegu. Widoczność nie przekracza jednego kilometra. Występuje mżawka

- powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

W górnych partiach Bieszczad, gdzie temperatury powietrza są poniżej zera, grubość pokrywy śnieżnej waha się tam od 20 do 80 cm; w miejscach nawianych dochodzi nawet do 200 cm.

- Szlaki turystyczne, szczególnie te rzadziej uczęszczane, mogą tam być nieprzetarte. Niektóre mogą być także oblodzone

- mówił ratownik.

Przypomniał, że "wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki i zapasowe rękawiczki".

- Należy także mieć ze sobą też naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek"

- dodał Dąbrowski.

Na Podkarpaciu czynna jest zdecydowana większość wyciągów narciarskich. Narciarze mogą także skorzystać z tras biegowych. Warunki narciarskie są dobre.

Na swoich stronach internetowych, a także na tablicach informacyjnych stacje narciarskie przypominają o obostrzeniach sanitarnych związanych z pandemią COVID-19.

Na wyciągach nie obowiązuje limit osób, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym, mającym wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji.

Wszystkich jednak obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. W kolejkach trzeba zachować co najmniej półtorametrowy dystans. Narciarze oraz osoby towarzyszące zachęcane są do korzystania z płynów do dezynfekcji.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Bieszczady #TOPR #góry

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo