Lektura na Wielki Post

  

Nawet jeśli dopuściłeś się jakiegoś ciężkiego występku i dlatego wydaje ci się, że jesteś daleko od Boga, to i wtedy bądź przekonany, że On jest blisko.

Wielki Post trwa. A w tym czasie warto, chociaż na chwilę, wyjść z pogoni i dać sobie czas na modlitwę i lekturę, która przybliży nas do Boga. Dla mnie taką książką na początek Postu był tom V „Dzieł zebranych” Mistrza Eckharta, w którym znajdują się jego „Traktaty”. To książka inna od wcześniejszych tomów, w których znajdowały się kazania, ale nie mniej ciekawa. A z perspektywy duchowej przypomina ona podstawowe prawdy o grzechu i nawróceniu, tak ważne na początku okresu nawrócenia i zerwania z grzechem. „Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać do nawrócenia się sprawiedliwych, lecz grzeszników” – mówił Jezus w Ewangelii. A Mistrz Eckhart w swoich traktatach rozwija jeszcze tę myśl i wskazuje, że grzech, jeśli się z niego nawrócimy, jeśli przyjmiemy prawdę o nas samych, jaka się za nim kryje, może być początkiem drogi ku Bogu. „… żadnemu z nich – pisze dominikanin o wielkich świętych Starego i Nowego Testamentu – nie został oszczędzony grzech śmiertelny, wszyscy w nie popadli. Zarówno w Starym, jak i Nowym Przymierzu często się to przydarzyło tym, którzy później stali Mu się najmilsi, a i dziś rzadko się zdarza, by dochodzili do wielkości ludzie, którzy wcześniej tak czy inaczej nie pobłądzili. W ten sposób Pan pragnie ukazać swoje wielkie miłosierdzie oraz wzywa nas do głębokiej pokory i prawdziwej pobożności. Bo gdzie się na nowo rodzi skrucha, tam też się rodzi nowa potężna miłość”. Eckhart przypomina także, by nigdy nie uznawać, że jest się daleko od Boga. „Nawet jeśli dopuściłeś się jakiegoś ciężkiego występku i dlatego wydaje ci się, że jesteś daleko od Boga, to i wtedy bądź przekonany, że On jest blisko” – dodaje średniowieczny mistyk. Te słowa w żadnym razie nie oznaczają lekceważenia grzechu, ale z mocą przypominają, że Bóg jest od niego większy, i że Boże Miłosierdzie oznacza otwarcie drogi do świętości dla każdego.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts