"Tożsamość - pamiętajmy zawsze, że Telewizja Polska jest medium narodowej tożsamości i budowania narodowej wspólnoty. I musimy bardzo zwracać uwagę na to, co łączy Polaków, szczególnie wobec różnych historycznych wydarzeń i przeżyć"

- podkreślił Jacek Kurski.

Przypomniał, że 1 marca na antenach TVP obchodzony będzie Dzień Żołnierzy Wyklętych.

"Tej wiosny zobaczymy trzeci sezon wyjątkowego serialu - serialu +Stulecie Winnych+. (…) Zrobiliśmy eksperyment, powtarzamy w tej chwili dwa poprzednie sezony o godz. 21.45 na TVP2 (…). Okazuje się, że te powtórki są liderami pasma - taki jest głód przypomnienia sobie tego świetnego serialu, który jest czymś na miarę współczesnego +Domu+, czyli sagi rodzinnej, która trzydzieści, czterdzieści lat temu była wielkim fenomenem polskiego społeczeństwa" - mówił Kurski, dodając, że trzeci sezon serialu wystartuje 7 marca.

Prezes TVP zwrócił uwagę na nowy pomysł w ramówce wiosennej. "Codzienne premiery, codziennie nowe odcinki w kinie - po tych serialach, które tradycyjnie się kończą o godz. 21.50 - w TVP2 będą dwa nowe epizody tych formatów, które będą kontynuowane codziennie" - podkreślił. "Jest to zmiana, która pozwoli być z TVP w Dwójce" - ocenił. Wyjaśnił, że badania pokazują, że milion ludzi od godz. 16 do 23.30 jest z TVP.

Podczas rejestracji wieczoru zapowiadającego wiosenną ramówkę TVP zapowiedziano, że widzowie nadal będą mogli oglądać takie seriale, jak m.in. w TVP1: "Klan", "Leśniczówka", "Kasta", "Ojciec Mateusz", a w TVP2 m.in. "Barwy szczęścia", "Na sygnale", "Na dobre i na złe". Obok polskich seriali Telewizja Polska zamierza wyemitować wiosną kolejny sezon "Kozackiej miłości" oraz nowe zagraniczne produkcje - to m.in.: "Czarna Róża", "Karmazynowe wesele", "Promyk nadziei", "Górscy ratownicy", "Elif", "Przysięga" (dwa ostatnie w TVP1).

Od 28 marca o godz. 16.05 w TVP1 prezentowany będzie zakupiony od BBC serial "Sekretne życie kotów".

Jacek Kurski zapowiedział, że do TVP "wraca Wojciech Cejrowski i jego +Boso przez świat+".

"Już teraz od marca, w TVP2 w niedzielę premierowe odcinki kultowego formatu wielkiego podróżnika i showmana"

- powiedział.

"Nie można nie wyrazić nadziei i wielkiej radości z tego, że wracają do Telewizji Polskiej po pięciu latach kabarety. Jestem bardzo ciekaw, jak to wyjdzie. Myślę, że Bartosz Gajda, Robert Motyka są gwarantami tego, że to się uda"

- mówił prezes TVP.

"Mówiłem, że takim transferem zeszłego sezonu było pozyskanie Mateusza Borka do TVP Sport. Mateusz robi doskonała robotę (…). Ale mamy coś w rodzaju transferu roku - Agustin Egurrola. wielki choreograf, wspaniałe, wielkie nazwisko" - podkreślił Kurski.

Egurrola będzie jednym z jurorów powracającego od 5 marca w TVP2 konkursu "Dance, Dance, Dance".

"No i oczywiście, sport! Przypomnę tylko, że Halowe Mistrzostwa w Lekkiej atletyce już teraz w marcu, EURO - w czerwcu i lipcu (…). Mamy mecze eliminacyjne Mistrzostw Świata z Anglią, z Węgrami. No i oczywiście, olimpiada w Tokio - lipiec i sierpień" - przypomniał Kurski niektóre z rozgrywek, które będą transmitowane. "Na wszystkich tych imprezach zawsze będzie TVP" - obiecał.

8 marca odbędzie się emisja koncertu live pt. "Na zdrowie pań", a 26 maja - koncertu "Nie ma, jak u Mamy".

Prezes TVP zapowiedział również uruchomienie "pierwszego w historii telewizji naziemnej" kanału TVP Kobieta. "Program, który będzie inspirował, który będzie zachwycał. Będzie edukował, oczywiście i pokazywał zdrowy styl życia. Bedzie miał programy o charakterze medycznym, sportowym, psychologicznym, kulinarnym - liczne własne produkcje" - mówił Kurski. dodał, że dyrektorem tego formatu jest Iwona Bocian, która "wprowadzała już z powodzeniem do TVP takie formaty, jak TVP Parlament i TVP Seriale". "Mam nadzieję, że będzie to piękny kanał nie tylko lajfstajlowy, ale też rodzinny" - dodał.

"Zobaczyli państwo wielkie bogactwo ofert wiosennej TVP" - podsumował prezes Jacek Kurski.

Zapowiedziano także cykl pięciu wiosennych premier Teatru Telewizji, m.in. przedstawienia "Lewiatana" wg Borysa Akunina w reż. Bartosza Konopki (8 marca), "Miasta kobiet" w reż. Zbigniewa Brzozy (22 marca), "Rosyjskiego kontraktu" wg Andrieja Płatonowa w reż. Krzysztofa Rekowskiego (26 kwietnia). Spektakle Teatru TV prezentowane będą zawsze w poniedziałki o godz. 21 w TVP1.

Obok wymienionych programów, w TVP obejrzeć będzie można kontynuacje popularnych programów rozrywkowych, jak "Familiada" i "Postaw na milion" oraz teleturniejów (m.in. "The Voice Kids") i telewizyjnych show jak "To był Rok".