Myśl przewodnią wydarzenia ujawnili w czwartek wieczorem organizatorzy spotkania. Rzeczniczka Lednicy Dominika Chylewska poinformowała, że tegoroczne hasło jest przypomnieniem, że w poszukiwaniach własnej tożsamości bardzo pomaga wsłuchiwanie się w wewnętrzny głos serca.

- Ten głos, nazywany również wewnętrznym światłem, w tradycji chrześcijańskiej rozpoznajemy jako skarb sumienia. Sumienie od Boga pochodzi i jako Jego dar stanowi w nas wołanie nieba. W poszukiwaniach odpowiedzi na najważniejsze z pytań warto więc wsłuchiwać się w te wewnętrzne sygnały

 – powiedziała.

W tym roku na Lednicy w sposób szczególny przypominana ma być postać Jana Chrzciciela.

- To mistrz ciszy, nauczyciel zasłuchania, prorok prostoty i przyjaciel Oblubieńca. Razem będziemy uczyć się dbać o przestrzeń zasłuchania w głos wewnętrznego sygnału nieba – sumienia. Biblia nazywa tę przestrzeń słuchania pustynią. Jan Chrzciciel opowie nam na Lednicy, jak sam uczył się na pustyni rozpoznawać i wybierać te inspiracje, które pomagają odkryć: kim jest człowiek – dlaczego jest – po co żyje i kim ma się stać

 – podała Dominika Chylewska.

Według niej Jan Chrzciciel przypomina, że to Jezus jest odpowiedzią na wszystkie pytania świata.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

W ubiegłym roku ze względu na epidemię spotkanie odbywało się, pierwszy raz w historii, online. Przebiegało pod hasłem "Totus Tuus – Cały Twój" – które było dewizą i mottem Karola Wojtyły, a potem pontyfikatu Jana Pawła II. W wirtualnym Spotkaniu Młodych Lednica 2000 uczestniczyło ponad 130 tys. osób.