W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii koronawirusa.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie.

- W piątek premier Mateusz Morawiecki zaprezentuje - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - Krajowy Plan Odbudowy. Program zostanie przekazany do konsultacji społecznych

- poinformował rzecznik rządu.

"Dużą konferencję" na temat Krajowego Planu Odbudowy zapowiadał w czwartek w Sejmie również wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Przekazał, że odbędzie się ona o godzinie 14.30.

Aby możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy, ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE. W minionym tygodniu rząd zajmował się projektem ustawy o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego Funduszu Odbudowy, ale go nie przyjął. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, toczyła się na ten temat dyskusja.

Premier powiedział we wtorek, że w procesie ratyfikacji "jesteśmy wraz z kilkunastoma krajami na początku całej tej drogi, uzgodnień politycznych, uzgodnień na szczeblu rządowym i na koniec ratyfikacji po stronie parlamentu".