Muzeum od siedmiu lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania drzewka emausowego, które symbolizuje przebudzenie świata do życia, a jego tradycyjnymi elementami są: zielone listki, ptaki, jajka i gniazda.

Drzewku przypisywano wyjątkowe znaczenie i symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi - oznaczało ono powrót całej przyrody do życia, nawiązywało także do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i wierzeń, według których dusze zmarłych pod postaciami ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew.

W zeszłym roku ze względu na pandemię konkurs miał formę internetowego plebiscytu publiczności.

"Tegoroczny konkurs odbędzie się w formie tradycyjnej, tyle tylko, że prace będziemy zbierać nie pod klasztorem ss. Norbertanek, a w Domu Zwierzynieckim. Równolegle proponujemy także konkurs online, ponieważ w zeszłym roku okazało się, że wzięło w nim udział bardzo dużo osób spoza Krakowa i Małopolski. Cieszymy się, że idea drzewka emausowego poszła w świat"

- powiedziała kustosz Maria Lempart kierownik Domu Zwierzynieckiego, oddziału Muzeum Krakowa, w którym odbywa się konkurs.

Tradycyjny konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (do lat 12), młodzieży (12–18 lat) i dorosłych. Specjalna kategoria będzie przeznaczona dla rodzin oraz grupy z przedszkoli i szkół. Jury oceniać będzie zgodność drzewka z symboliką, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

Z powodu wciąż obowiązujących obostrzeń prace konkursowe będą przyjmowane w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41 w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową - 27 marca - od godziny 10 do 15. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny.

Organizatorzy planują pokazanie drzewek emausowych na pokonkursowej wystawie 5 kwietnia w Domu Zwierzyniecki, a od 7 kwietnia do 3 maja 2021 r. chcą je zaprezentować w Barbakanie.

Oprócz konkursu tradycyjnego, odbędzie się także konkurs on-line na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto od 19 do 25 marca nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału internauci będą mogli wybrać najpiękniejsze z nich. Głosowanie potrwa do 1 kwietnia 2021 r., do godziny 12. Tego dnia ogłoszone zostaną nazwiska trzech zwycięzców plebiscytu.

Muzeum zastrzega, że do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do głównego konkursu w Domu Zwierzynieckim – chodzi o danie szansy tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.