Krzysztof Śmiszek postanowił sprawdzić, na jakich warunkach Fundacja im. Ojca Werenfrieda, która realizuje pomoc humanitarną na całym świecie, m.in. w Wenezueli, Etiopii, RPA, Zambii, Boliwii, Urugwaju czy Czadzie, wynajmuje pomieszczenia w budynku wrocławskiego dworca kolejowego. 

- Po tygodniach udało się dojść do prawdy - spółka PKP wynajmuje kościelnemu stowarzyszeniu ZA DARMO lokal o pow. 400 m kw. na dworcu we Wrocławiu. Są równi i równiejsi, czy może PKP zawiązało z kościołem sojusz torów i ołtarza?

- napisał poseł Lewicy na Twitterze, publikując treść pisma, jakie otrzymał od PKP. 

W piśmie od PKP napisano, że lokal na wrocławskim dworcu pozostawał pusty wielu lat, po dokonanej w 2012 roku modernizacji wielokrotnie ogłaszano przetargi, ale nie udało się go zagospodarować. Dopiero w 2019 roku zawarta została umowa najmu lokalu z Fundacją im. Ojca Werenfrieda. 

Kluczowa w całym piśmie jest kwestia dotycząca kosztów wynajmu:

"Ustalona między stronami stawka czynszu jest stawką rynkową dla powierzchni o funkcji publicznej o charakterze non profit"

Jak wynika z z tego fragmentu, lokal nie jest wynajmowany za darmo, ale za stawkę rynkową dla tego typu organizacji. Czyżby Krzysztof Śmiszek przeczytał jedynie dwa ostatnie słowa - "non profit"? 

PKP: Wynajem za darmo? Nieprawda!

Skontaktowaliśmy się z PKP, by wyjaśnić tę sytuację. Okazuje się, że parlamentarzysta błędnie zinterpretował treść pisma, jakie do niego dotarło.

- Pan poseł Śmiszek zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie odpowiedzi na interpelację poselską, którą otrzymał od PKP S.A. Potwierdzamy zawartość tego pisma, natomiast nie interpretację informacji, które są w nim zawarte - poinformował nas Michał Stigler, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych i dodał:

"Nie jest to zgodne z prawdą, że PKP wynajmują ten lokal za darmo. Umowa ta została zawarta na zasadach komercyjnych w oparciu o operat szacunkowy uwzględniający specyfikę tego konkretnego pomieszczenia i ograniczenia wynikające np. ze sposobu jego aranżacji i rozwiązań konstrukcyjnych. Rzeczywiście, nie ujawniamy szczegółowych danych poszczególnych umów najmu. Dotyczy to nie tylko tego konkretnego podmiotu, ale generalnie tego rodzaju umów. Przykładowo nie informujemy, jaka stawka najmu została ustalona w umowie z siecią McDonald’s czy innym najemcą powierzchni na dworcu"