Finlandia zapowiada stan wyjątkowy

Wprowadzamy drugi poziom obostrzeń – w 3 stopniowej skali – na znacznym obszarze kraju. Dodatkowo w marcu na okres trzech tygodni zostanie ogłoszony lockdown, a we współpracy z prezydentem przygotowywane jest ogłoszenie stanu wyjątkowego – oświadczyła dziś premier Sanna Marin.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szybko rozprzestrzeniający się brytyjski wariant wirusa wymaga podjęcia dodatkowych działań ograniczających wzrost zakażeń, a obecne narzędzia takie jak m.in. zamknięcie granic kraju "nie są wystarczające" – podkreśliła szefowa fińskiego rządu na konferencji.

Na drugim poziomie obostrzeń w tych rejonach kraju, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza, a pandemia jest "w fazie eskalacji" i staje się coraz bardziej "powszechna", zalecane jest – zgodnie z realizowaną przez rząd – "strategią hybrydową" – m.in. ograniczenie wielkości zgromadzeń do 6 osób. Gminy – podkreśliła premier Marin – mają wzmocnić działania odnośnie kierowania na kwarantannę oraz samoizolację. Chodzi przede wszystkim o stołeczny region Helsinek (najbardziej zaludniony i w którym stale rejestrowana jest ponad połowa wszystkich przypadków zakażeń) oraz południową i zachodnią część kraju a także Laponię.

Możliwe jest też zamknięcie – zgodnie z przyjętymi ostatnio zmianami w prawie o chorobach zakaźnych – m.in. prywatnych obiektów sportu i rekreacji oraz np. saun zbiorowych, o czym zdecydują władze regionalne. Na drugim etapie obostrzeń zastosowanie ma też "maksymalizacja telepracy" oraz "szersze zalecenie" stosowania maseczek.

Kolejny trzeci poziom obostrzeń oznaczałby w praktyce przejście do stanu wyjątkowego.

Premier Marin oraz szefowa MSW Maria Ohisalo zgodnie przyznały na konferencji, że o ile Finlandii udało się utrzymać "lepszą" – na tle Europy i reszty krajów – sytuację epidemiczną (m.in. dzięki wcześniejszemu podjęciu "prewencyjnych środków zaradczych"), to konieczne jest wprowadzenie także i obecnie twardszych ograniczeń.

Lockdown

Od 8 marca na okres trzech tygodni, na obszarach gdzie sytuacja jest najpoważniejsza, wprowadzony zostanie "lockdown"

– oświadczyła Marin. Oznacza to m.in. przejście na zdalne nauczanie na poziomie szkół ponadpodstawowych oraz zawieszenie zajęć grupowych dla młodzieży i dorosłych, czy zamknięcie przestrzeni publicznych.

Dodatkowo we współpracy z prezydentem, na podstawie konstytucji, przygotowywane jest ogłoszenie stanu wyjątkowego. Do parlamentu – zapowiedziała Marin – trafi też specjalny projekt zmian w prawie zakładający możliwość zamknięcia lokali restauracyjnych (obecne przepisy są do tego niewystarczające). Premier potwierdziła, że za okres lockdownu państwo pokryje przedsiębiorcom koszty prowadzenia działalności.

Stan wyjątkowy w kraju był ogłoszony także wiosną ubiegłego roku podczas pierwszej fali pandemii.

W 5,5 mln Finlandii dotychczas potwierdzono ponad 55 tys. przypadków koronawirusa (poinformowano o ponad 730 zmarłych). W ostatnich dniach dzienna raportowana liczba nowych przypadków wzrosła do ok. 500–600 (we wcześniejszych tygodniach notowano średnio po ok. 300–400). Jak podał w czwartek na konferencji Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) zarejestrowano przy tym dotychczas blisko 700 przypadków nowych wariantów wirusa (głównie wariant brytyjski), z czego ponad 500 w stołecznym regionie Helsinek.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Finlandia #koronawirus #stan wyjątkowy

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo