Kult techniki – potrzeba mądrości

  

Francuski filozof Gabriel Marcel (1889–1973) dowodzi, m.in. w książce „Mądrość i poczucie sacrum”, że nasze życie możemy przeżywać na dwa sposoby. Pierwszy w coraz większym stopniu określa technika. Myśliciel ten nie wzywa do powrotu do cywilizacji przedtechnicznej i nie kwestionuje wartości, jakie niesie ze sobą technika. A jednak w 1961 r. wypowiedział gorzkie słowa: „Otaczający świat staje się coraz bardziej cynicznie nieludzki”.

Żyjąc w nim, mamy bowiem skłonność do narzucania modelu technicznego na wszystkie dziedziny rzeczywistości: na sferę biologiczną, psychiczną i duchową, uprzedmiotowiając je. W efekcie zanika poczucie tajemnicy i sacrum. A czy dzięki zawrotnym sukcesom techniki lepiej sobie radzimy ze sprawami egzystencjalnymi, moralnymi i społecznymi? To dlaczego na świecie jest nadal tyle biedy i zła? Poeta Friedrich Hölderlin pisze: „Tam, gdzie jest niebezpieczeństwo, rośnie także ratunek”. Marcel przekonuje, że jest nim mądrość. Na czym ona polega? I w jaki sposób wznieść się na ten poziom istnienia? Pytając po platońsku: jak się wydostać ze świata cieni na zewnątrz jaskini?

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts