- Z powodu wariantów wchodzimy w nową fazę pandemii, z której może powstać trzecia fala. Musimy więc działać mądrze i ostrożnie, tak by trzecia fala nie zmusiła do całkowitego zamknięcia

- powiedziała kanclerz w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jednocześnie szefowa rządu zapowiedziała wprowadzenie w marcu "inteligentnej strategii" otwierania gospodarki, opartej o szybkie testy i zróżnicowanej regionalnie. Takie podejście miałoby oznaczać - na przykład - otwarcie szkół w okręgach o niskiej liczbie zakażeń. Jak zaznaczyła, nie wie, kiedy nowa strategia zostanie wprowadzona, ale będzie to w marcu.

[polecam:https://niezalezna.pl/382300-bulgarzy-otwieraja-restauracje-a-od-kwietnia-takze-kluby-i-dyskoteki

Do 7 marca w całym kraju obowiązuje lockdown, choć od 1 marca otwarte zostaną salony fryzjerskie. Obostrzenia mają zostać zniesione po osiągnięciu średniego tygodniowego poziomu zakażeń poniżej 35 na 100 tys. mieszkańców. W ostatnich tygodniach współczynnik ten utrzymywał się na poziomie ok. 60.

[polecam:https://niezalezna.pl/382294-szwecja-zaostrza-restrykcje-tlok-nie-powinien-w-ogole-miec-miejsca

Merkel odniosła się też do kwestii szczepionki firmy AstraZeneca, której zapasy są w Niemczech wykorzystywane jedynie w 15 proc. m.in. ze względu na sceptycyzm wielu Niemców. Kanclerz zapewniła, że preparat jest "sprawdzony, skuteczny i bezpieczny". Jednocześnie dodała, że dopóki szczepionki przeciwko Covid-19 nie będą szeroko dostępne, Niemcy nie będą mogli wybrać, który otrzymają środek.