O tym, że to Ikonowicz mógłby być kandydatem na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich napisali w środę posłowie Lewicy: wiceszefowa klubu Marcelina Zawisza i Maciej Konieczny (oboje z Lewicy Razem), a także aktywista miejski Jan Śpiewak.

Ikonowicz powiedział w środę dziennikarzom, że sugestiom ws. kandydowania na RPO przygląda się ze spokojem, ale nie mówi im "nie".

To są pojedyncze głosy. One mi bardzo pochlebiają i bardzo dziękuję osobom, które uważają, że bym się nadał i będę patrzył spokojnie na rozwój wypadków

- powiedział. "Z punktu widzenia kwalifikacji to ja właściwie to robię, tylko bez środków, które ma Rzecznik" - dodał.

Ikonowicz ocenił, że "jesteśmy w takim potrzasku trochę, bo są dwa zwaśnione plemiona, czyli obóz rządowy i obóz skupiony głównie wokół PO, że bardzo trudno będzie im wyłonić kogoś, kto byłby kandydatem kompromisowym". "A ja jestem z innej bajki, bo jestem nie po stronie opozycji, nie po stronie rządu, ale po stronie społeczeństwa" - podkreślił.

Posłanka Zawisza szuka wojownika za eksmitowanych, aborcjonistki i "LGBT+"

Posłanka Zawisza powiedziała , że "Piotr Ikonowicz wielokrotnie udowodnił, że nie boi się walczyć o tych, którzy potrzebują pomocy".

Nie będzie bał się Kościoła, prezesa, prezydenta. Eksmitowani, ofiary reprywatyzacji, kobiety walczące o prawo do wyboru, bezdomni, eksmitowani, osoby LGBT+ mieliby kogoś na kim mogliby polegać

- oceniła.

Ikonowicz - dodała - jest bezkompromisowy i "nie bierze jeńców". "A tak trzeba rozmawiać z rządem o prawach obywatelskich. Piotr Ikonowicz prawa obywatelskie rozumie szeroko - jest to jego ogromna zaletą" - podkreśliła.

Pytana, kto może poprzeć Ikonowicza, Zawisza powiedziała o lobbowaniu za uzyskaniem poparcia dla niego. "Po rezygnacji Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, wydaje mi się naturalnym kandydatem" - dodała. "Rozmawiamy wewnętrznie o różnych kandydaturach i różnych strategiach. Nazwisko Piotra Ikonowicza jest wśród rozważanych kandydatów i kandydatek" - powiedziała Zawisza pytana o możliwe poparcie całego klubu Lewicy dla ewentualnej kandydatury Ikonowicza.


Piotr Ikonowicz to prawnik, były poseł (w latach 1993-2001) i działacz społeczny w ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym. W 2021 wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". Prywatnie jest bratem znanej restauratorki Magdy Gessler.