- Bliskość wobec osób bezdomnych to także pamięć o nich po ich odejściu – podkreślają członkowie Wspólnoty Sant’Egidio. Podczas mszy św. 27 lutego wymieniane będą imiona tych, którzy żyli i zmarli na ulicach naszego miasta.

Tradycja wspólnej modlitwy w intencji osób bezdomnych narodziła się w rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku w okolicach dworca Termini po tym, jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo – żyjąc, na co dzień na ulicy – była brudna.

"Ta liturgia to nie tylko wyraz pamięci, ale również znak niezgody na to, by ktokolwiek umierał dlatego, że jest bezdomny oraz apel o solidarność z tysiącami ludzi, którzy z różnych przyczyn żyją na ulicach polskich miast i – zwłaszcza w mroźne zimowe dni – potrzebują naszej szczególnej troski i uważności"

- zaznacza Wspólnota Sant’Egidio.

Zwraca jednocześnie uwagę, że "tegoroczna zima – ze względu na pandemię i dopiero co zakończone ostre mrozy – jest wyjątkowo trudna dla osób bezdomnych".

"Komenda Główna Policji informuje, że od 1 listopada ubiegłego roku w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło już 56 osób. Dla wszystkich, którzy nie chcą w tej sytuacji pozostać obojętni, pożytecznym narzędziem będzie przewodnik 'GDZIE zjeść, spać, umyć się'" - czytamy w komunikacie.

Wyjaśniono, że przewodnik stworzony został z myślą o osobach w kryzysie bezdomności, żyjących w Warszawie. Zebrano w nim informacje na temat miejsc, w których zaspokoić można podstawowe potrzeby – otrzymać posiłek, nocleg czy wziąć prysznic, ale również uzyskać darmową pomoc medyczną, psychologiczną i prawną.

Przewodnik można pobrać w formacie PDF. Na telefony z systemem Android dostępna jest również aplikacja „GDZIE”, stworzona przez Wspólnotę Sant’Egidio w Poznaniu, która również przygotowała przewodnik dla swojego miasta. Analogiczne przewodniki wydawane są przez Sant'Egidio w kilkunastu miastach europejskich, w Rzymie – skąd wywodzi się Wspólnota – już od ponad 30 lat.

Sobotnia eucharystia będzie transmitowana online na kanale YouTube Wspólnoty Sant’Egidio pod linkiem https://youtu.be/jDfksSFjFDM.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 roku.