1. To się opłaca

Większość z nas planując inwestycję, stara się działać racjonalnie i patrzeć na nią z perspektywy własnego portfela. Jeżeli decydujemy się na inwestycję w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych, musi być ona dla nas opłacalna. Najlepiej też, jeżeli uzyskiwane przez nas korzyści nie będą jednorazowe, a długofalowe. Fotowoltaika spełnia oba te warunki: jest inwestycją na lata, a w zależności od sposobu finansowania okres zwrotu z inwestycji może wynieść nawet 8-9 lat. 

2. Dzięki niej oszczędzamy

Własna instalacja fotowoltaiczna gwarantuje nam bieżące oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Co ważne, system rozliczeń, tzw. system opustów, sprawia, iż dzięki własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej oszczędzamy, a nie zarabiamy. Dlatego nie sprawdza się tu zasada, że im większa moc instalacji, tym większe korzyści. Na ile nasze oszczędności będą duże, zależy od tego, jak dobierzemy moc instalacji do naszych potrzeb. 

3. Fotowoltaika to proste rozwiązanie

Systemy fotowoltaiczne są  w zasadzie całkowicie bezobsługowe i bezproblemowe. Budowa instalacji PV jest stosunkowo prosta, nie mamy tu wielu elementów ruchomych podlegających szybkiemu zużyciu, czy – w odróżnieniu od kolektorów słonecznych – cieczy krążącej w rurach i wymagającej okresowej wymiany. Całość obsługi sprowadza się do regularnego nadzoru, czy instalacja działa prawidłowo oraz sporadycznego czyszczenia modułów.

4. Z fotowoltaiką dbasz o środowisko

Odnawialne źródła energii, do których należy fotowoltaika, to technologie najbardziej przyjazne dla środowiska. Podczas pracy instalacji nie mamy do czynienia z jakąkolwiek emisją zanieczyszczeń, a więc nie tylko wytwarzamy własny prąd, ale również dbamy o środowisko naturalne.

5. Różnorodność zastosowań

Jednym z kluczowych atutów fotowoltaiki jest wszechstronność zastosowań. Energię elektryczną z naszej instalacji możemy wykorzystać nie tylko do zasilania oświetlenia czy urządzeń RTV i AGD w naszych domach, ale także do ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną, czy wspomagania systemów ogrzewania lub chłodzenia.

Więcej na temat fotowoltaiki dla domu na: www.tauron.pl/fotowoltaika