Przewodniczący Konferencji, bp Georg Baetzing, wyraził zadowolenie z wyniku głosowania.

- To, że dr Gilles zostaje sekretarz generalną po raz pierwszy w historii Konferencji Biskupów Niemieckich postrzegam jako mocny znak, że biskupi dotrzymują obietnicy promowania kobiet na stanowiska kierownicze

 - powiedział cytowany na stronie niemieckiego episkopatu.

- Pani Gilles jest uważana za poważną teolożkę, silnie powiązaną z różnymi strukturami Kościoła katolickiego i posiadającą najlepsze umiejętności organizacyjne - dodał.

Po wyborze Gilles, która w 2000 roku obroniła doktorat z liturgiki, przyznała, że "obecnie trwa trudny, ale także ekscytujący czas dla Kościoła katolickiego w Niemczech". 

- Od Drogi Synodalnej zaczęło się coś nowego. Ten proces pozwoli mi szybko poznać zróżnicowany katolicki krajobraz

 - oświadczyła.

Droga Synodalna to proces zapoczątkowany przez niemieckich biskupów w 2018 roku, mający na celu m.in. wyjaśnienie i rozliczenie się z problemem wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych, ale również uwzględnienie w Kościele ducha zmieniających się czasów.

51-letnia Gilles zajmowała się wcześniej działalnością naukową, była pracownikiem telewizji katolickiej, a od 2010 roku jest kierownikiem wydziału ds. dzieci, młodzieży i rodziny w diecezji Limburg. Od 2012 do 2019 roku była wiceprzewodniczącą IN VIA Germany, katolickiego stowarzyszenia zajmującego się pracą socjalna wśród dziewcząt i kobiet.

Nowa sekretarz generalna obejmie urząd 1 lipca 2021 roku.