Janusz Dzisko poinformował, że warmińsko-mazurski sanepid zbadał wariant wirusa z 24 próbek pobranych od mieszkańców powiatów olsztyńskiego i ostródzkiego oraz Elbląga.

"W 16 z tych próbek potwierdzono obecność brytyjskiej mutacji wirusa, jedna próbka jest niepewna, co daje 70 proc. obecności brytyjskiej odmiany koronawirusa w badanych próbkach" - poinformował Dzisko dodając, że "jest to bardzo smutne i wielce niepokojące zjawisko". 

"Bez wątpienia ten wariant wirusa w jakiejś części, pewnie znacznej, odpowiada za ilość zakażeń w regionie, która od wielu dni jest bardzo wysoka"

- powiedział Dzisko.

Szef warmińsko-mazurskiego sanepidu dodał, że 24 próbki przebadanie w kierunku wariantu koronawirusa to zbyt mało, by uogólniać wyniki badania na wszystkie próbki. "Ale zdecydowanie jest to niepokojąca przesłanka i będziemy mapować region, by badać kolejne próbki" - zapowiedział Dzisko.

Dzisko dodał, że badania przeprowadzone w Olsztynie w kierunku wariantowania wersji koronawirusa potwierdziło europejskie laboratorium.