Zgodnie ze złożonymi w piątek dokumentami zabójstw dokonywano "w Rosji i na terytorium innych państw, w tym w innych krajach członkowskich Rady Europy, poza sytuacją konfliktu zbrojnego" - oświadczył ETPC w komunikacie.

Ta "międzypaństwowa skarga", w ramach której jedno państwo pozywa inne przed strasburski Trybunał, jest dziewiątą skargą Kijowa przeciwko Moskwie. Cztery z nich są nadal rozpatrywane przez sądowniczy organ Rady Europy, do której należą Ukraina i Rosja - podał ETPC.

Rząd ukraiński oskarża również władze Rosji o "zaniechanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie tych zamachów" oraz o "celowe organizowanie operacji tuszowania, mających na celu udaremnienie wysiłków zmierzających do znalezienia osób odpowiedzialnych" - informuje ETPC. Nie podaje jednak więcej szczegółów na temat tych zamachów.

Trybunał dodaje, że Ukraina powołuje się na naruszenie przepisów Europejskiej konwencji praw człowieka o "prawie do życia".

Inne skargi międzypaństwowe wniesione przez Kijów przeciwko Moskwie i obecnie rozpatrywane dotyczą "wydarzeń na wschodzie Ukrainy, w tym katastrofy samolotu Malaysian Airlines MH17", zestrzelonego w lipcu 2014 roku, "licznych naruszeń konwencji" na Krymie oraz "incydentu morskiego w Cieśninie Kerczeńskiej w 2018 roku, który doprowadził do przechwycenia trzech ukraińskich okrętów wojennych i ich załóg".

Po aneksji przez Rosję ukraińskiego Krymu w 2014 roku wybuchł konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło kilkanaście tysięcy osób.