Lempart szykuje nową akcję! Tak chce „świętować” Dzień Kobiet

Marta Lempart zapowiada, że w marcu zorganizuje kolejne głośne akcje, m.in. na Dzień Kobiet. Liderka Strajku Kobiet pochwaliła też Platformę Obywatelską za przyjęcie stanowiska w sprawie aborcji. Dostało się za to Szymonowi Hołowni.

Marta Lempart
fot. Aleksander Mimier/Niezalezna.pl

Zarząd PO w zeszłym tygodniu przyjął nowe stanowisko partii w sprawie aborcji. Platforma opowiedziała się za "zagwarantowaniem każdej Polce znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji osobistej prawa do podjęcia przez nią — po konsultacji z psychologiem i lekarzem — indywidualnej decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży do 12. tygodnia w bezpiecznych medycznie warunkach".

Pozytywnie do stanowiska PO odniosła się liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. Skrytykowała przy tym postawę lidera Polski 2050 Szymona Hołowni, który - według niej - pozostał zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji.

- Jeszcze niedawno mówił w kampanii na wiosnę, że nie zmienił zdania, że dalej uważa tak samo. Pan Hołownia mówił, że celem każdego człowieka powinno być dążenie do tego, żeby prawo państwowe było zgodne z prawem bożym. Jest w tym konsekwentny i nie wycofał się nigdy z bycia osobiście, prywatnie, jak on to mówi, zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji

- powiedziała Lempart.

Hołownia opowiedział się kilka dni temu w rozmowie z Programem Trzecim Polskiego Radia za referendum w sprawie aborcji. Jak mówił, jeszcze w tej kadencji Sejmu należy przywrócić obowiązujący od 1993 roku tzw. kompromis aborcyjny. Następnym krokiem byłoby zorganizowanie panelu obywatelskiego, który przygotuje pytania referendalne. Samo referendum - według Hołowni - miałoby zostać przeprowadzone w nowej kadencji Sejmu, po wyborach w 2023 r.

Lempart pytana o plany na najbliższą przyszłość, poinformowała, że 8 marca Strajk Kobiet organizuje ogólnopolską akcję pod hasłem "Dzień Kobiet bez kompromisu". Oprócz tego OSK planuje rozmowy ze "wszystkimi, którym dolega rząd PiS", tak by w czerwcu zebrać ich we wspólnej, "wolnościowej" inicjatywie.

Przepisy antyaborcyjne zostały zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ub. roku. Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To ta ostatnia przesłanka została uznana przez TK za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK 27 stycznia.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Marta Lempart #strajk kobiet #aborcja

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo